Paryż: czuwanie modlitewne wynagradzające za bluźnierczą sztukę

2011-12-09 00:00:00
Paryż: czuwanie modlitewne wynagradzające za bluźnierczą sztukę


Ponad 7,5 tys. uczestników zgromadziło czuwanie modlitewne w katedrze Notre-Dame w Paryżu. Odbyło się ono 8 grudnia wieczorem w czasie, gdy w teatrze Rond-Point odbywała się premiera bluźnierczego spektaklu „Golgota Picnic” (Piknik na Golgocie). Nie wszyscy zmieścili się w świątyni, część uczestników stała przed nią, na placu Jana Pawła II.

Przyszliśmy z sercem pełnym miłości, aby złączyć się z Męką Chrystusa – zaznaczył kard. Vingt-Trois, który wezwał wiernych do udziału w czuwaniu. Tłumaczył, że obelga rani nie tylko Chrystusa. Odkrywa ona też serce tego, kto się jej dopuszcza, „rozczarowanie kogoś, kto nie umiał przyjąć słowa miłości”.

Hierarcha prosił zgromadzonych o modlitwę za wszystkich, którzy cierpią z powodu swej wiary w Chrystusa. Zacytował Jego słowa: „Błogosławieni jesteście, gdy [ludzie] wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was. Cieszcie się i radujcie, albowiem wasza nagroda wielka jest w niebie”.

Przez dwie godziny wierni modlili się, słuchali opisu Męki Pańskiej, śpiewali i adorowali wystawione w prezbiterium relikwie Męki Pańskiej – w tym koronę cierniową – przechowywane na co dzień w skarbcu katedralnym.

Był to symboliczny sprzeciw wobec bluźnierczej sztuki Rodrigo Garcii, która przedstawia groteskową wizję ukrzyżowania Chrystusa, ze scenami seksualnymi i obelgami pod Jego adresem włącznie. Przedstawienie to wywołało już wcześniej protesty w Madrycie i w Tuluzie. W stolicy Hiszpanii część widzów opuszczała teatr w trakcie spektaklu na widok kompletnej nagości aktorów i ukrzyżowania kobiety ze „stygmatami”. W Tuluzie z kolei doszło do protestów i czuwań modlitewnych przed teatrem.

Ponadto grupa katolików związana z portalem internetowym „Culture et foi” (Kultura i Wiara) manifestowała pod teatrem dwie godziny przed rozpoczęciem spektaklu z białymi kwiatami w dłoniach, aby uświadomić twórcom „ból chrześcijan i wezwać do wzajemnego szacunku”. Nie było skandowania sloganów, ani transparentów, demonstracja odbywała się w ciszy. Inicjatorzy manifestacji tłumaczyli, że sztuka Garcii nie jest zwykłą krytyką chrześcijaństwa, lecz „w złośliwy i agresywny sposób zniesławia przedstawienia wiary chrześcijańskiej”.

Przeciwko spektaklowi zmobilizowali się również lefebryści. Powiązany z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X Instytut Civitas zapowiedział na swojej stronie internetowej, że „żadne z paryskich przedstawień «Golgota Picnic» nie odbędzie się bez mobilizacji chrześcijan przed teatrem” w dniach 8-17 grudnia. Organizacja ta demonstrowała już 19 listopada w dniu premiery tego spektaklu w Tuluzie. Protestowała także przeciwko innej sztuce w paryskim Teatrze Miejskim (Théâtre de la Ville) „Sur le concept du visage du fils de Dieu” (O idei oblicza syna Bożego) Romea Castellucciego. Civitas zaprasza także na marsz protestacyjny w niedzielę 11 grudnia, który ma zakończyć się przed teatrem Rond-Point.

Źródło: KAI

Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.