Paul Krugman: ”panele śmierci” i wyższe podatki VAT lekarstwem na deficyt budżetowy USA

2010-11-17 00:00:00

Znany amerykański ekonomista, laureat nagrody Nobla mówi wprost, że w celu ratowania gospodarki amerykańskiej konieczne będzie powołanie tzw. paneli śmierci, złożonych z ekspertów, którzy będą decydować, jakie procedury medyczne będą świadczone w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego. Gdy przed powstaniem takich paneli przestrzegała Sarah Palin przy okazji debaty nad ustawą zdrowotną, wyśmiewano ją.


Paul Krugman na łamach gazety „The New York Times” napisał: „Upłynie jeszcze kilka lat zanim znajdziemy realne rozwiązanie problemu (obniżenia deficytu budżetowego), które będzie kombinacją czegoś w rodzaju paneli śmierci i podatków od sprzedaży. Pozwoli to w rzeczywistości utrzymać system opieki zdrowotnej pod kontrolą i zyskać dodatkowe przychody z VAT-u. To jednak nie wydarzy się już teraz.

Krugman dodał, że jeśli komisja finansowa realnie chce się uporać z problemem zadłużenia publicznego, musi zastosować terapię w postaci powołania panelu złożonego z ekspertów, którzy określą, za jakie usługi medyczne mogą być zwracane pieniądze, a za jakie nie.

Mimo głosów krytyki Krugman na swoim blogu, wyjaśniając, o co mu chodziło, nie wycofał się z idei naprawiania finansów publicznych kosztem interesów obywateli, poprzez zastosowanie cięć środków budżetowych na leczenie i podniesienie podatków od sprzedawanych towarów i usług. Chociaż tłumaczył, że powołanie tzw. paneli śmierci jest politycznie w tej chwili niewykonalne, to jednak w przyszłości one z pewnością się pojawią.

Obrońcy życia zareagowali, mówiąc, że ustawa zdrowotna może chcieć wprowadzić panele śmierci, podobne do tych, które działają w Wielkiej Brytanii, a które są szkodliwe dla samych pacjentów. W praktyce oznacza to zaniechanie podjęcia pewnych procedur medycznych ratujących życie pacjentów, co może w sposób szczególny uderzyć w osoby niepełnosprawne, starsze i ciężko chore.

Źródło: LifeNews.com, AS.
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!