PE: eurodeputowani boją się religii
2008-09-26 00:00:00
Parlament Europejski potępił przemoc wobec chrześcijan w Indiach, żądając zarazem ukarania winnych. Na kilka dni przed planowanym na 29 września w Marsylii spotkaniem na szczycie Unia Europejska-Indie eurodeputowani uchwalili znaczną większością głosów rezolucję, której jeden z punktów dotyczył działań antychrześcijańskich w tym kraju. Jednocześnie wielu posłów – zielonych, liberałów i socjalistycznych – zbojkotowało przemówienie patriarchy Bartłomieja i ostrzegło przed „ofensywą religii” na świeckość.
Za przyjęciem dokumentu dotyczącego szczytu europejsko-indyjskiego głosowało 392 deputowanych, 44 było przeciwnych a 29 wstrzymało się od głosowania. Rezolucja mówi o potrzebie przedłużenia strategicznego związku między Europą a Indiami, określając przy tym obie strony jako „dwie największe demokracje na świecie”. Szczególną uwagę poświęca gospodarce, polityce międzynarodowej i społecznym problemom Indii.
Jeden z 34 punktów tego dokumentu dotyczy przemocy wobec chrześcijan w stanie Orisa. Wyrażono w nim „głębokie zatroskanie” z powodu ataków oraz prośbę o pomoc i poparcie dla ofiar, a także o zadośćuczynienie dla Kościołów i osób prywatnych, poszkodowanych wskutek zniszczeń. Rezolucja podkreśla również konieczność postawienia przed sądem wszystkich winnych dokonywania aktów przemocy oraz prosi rząd centralny i władze narodowe o „pełną ochronę” mniejszości chrześcijańskiej.
24 września, w tym samym dniu, gdy uchwalano to oświadczenie, w tymczasowej siedzibie Parlamentu w Brukseli przemawiał prawosławny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. Mówił m.in. o wartości religii dla Europy i Turcji, o możliwości budowania pomostów kulturalnych dzięki wierzeniom religijnym w ogłoszonym przez PE Roku Dialogu Międzykulturowego. Wspomniał też o celowości przyjęcia Turcji do Unii Europejskiej, dodając jednocześnie, że kraj ten musi dostosować się do jej wymogów, m.in. w zakresie przestrzegania wolności religijnej dla mniejszości wyznaniowych.
Wystąpienie duchowego przywódcy światowego prawosławia pokazało swoistą „chrystianofobię” wielu deputowanych. Zieloni, liberałowie i socjaliści zbojkotowali je po oświadczeniu wydanym przez socjalistyczną europosłankę z Belgii Véronique De Keyser. Ostrzegła w nim przed „zamachem na świeckość i demokrację” ze strony instytucji religijnych. Według niej, „pod płaszczykiem Roku Dialogu Międzykulturowego” trwa „atak religii” na świeckość Parlamentu Europejskiego.
Belgijka oskarżyła zarówno patriarchę, jak i Benedykta XVI o to, że ośmielają się twierdzić, iż „europejskie wartości moralne są wartościami chrześcijańskimi”. Oświadczyła też, że jeśli nie ma należytej uwagi na oddzielanie czynników politycznych od religijnych, „może to wykorzystać skrajna prawica”. Dlatego też De Keyser zażądała od wszystkich deputowanych bojkotu posiedzenia z udziałem Bartłomieja I, ale nie wszyscy jej posłuchali.
Źródło: KAI
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...