PE będzie monitorował sytuację chrześcijan w Iraku i w Libanie

2010-12-29 00:00:00
PE będzie monitorował sytuację chrześcijan w Iraku i w Libanie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek obiecał delegacji chrześcijan z Bliskiego Wschodu ścisły monitoring położenia chrześcijan.

- To jasne, że istnieją pewne grupy fundamentalistów dążące do stworzenia sekciarskiego podziału w społeczeństwie irackim, gdzie chrześcijaństwo od dwóch tysiącleci stanowi integralną część struktury społeczeństwa na Bliskim Wschodzie – podkreślił przewodniczący Buzek. - Ściśle monitorujemy sytuację w Iraku. Nadal, przy każdej nadarzającej się sposobności, będę zwracać szczególną uwagę na kwestię położenia chrześcijan w Iraku i na Bliskim Wschodzie - dodał.

Mario Mauro, sprawozdawca raportu PE w sprawie porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy UE a Irakiem (opiewającego na kwotę blisko 100 mln euro) zapowiedział, że będzie nalegał, aby do porozumienia włączyć zapis o konieczności poszanowania praw człowieka i zasad demokracji. Jego zdaniem porozumienie nie może ograniczać się jedynie do współpracy ekonomicznej, ale powinno być instrumentem przyczyniającym się do przywrócenia pokoju w kraju.

Szef delegacji iracko-libańskiej, Struan Stevenson podkreślił, że podczas trwającego ponad godzinę spotkania z delegacją PE zwrócono uwagę na potrzebę uważnego monitorowania licznych programów pomocowych, zmierzających do odbudowy gospodarczej i przywrócenia stabilnej sytuacji politycznej w Iraku.

Po rezolucji wydanej przez PE, w związku z brutalnymi atakami na wspólnotę chrześcijan w Iraku, francuska europoseł, Constanc le Grip również zapewniła, że Parlament będzie uważnie monitorował sytuację chrześcijan w tym kraju. Ma to być priorytet w obustronnych stosunkach. 

Ponad 131 eurodeputowanych podpisało list poparcia dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, który został wręczony tuż przed Wigilią delegacji z Iraku i Libanu.

Wśród delegatów znaleźli się: abp Mati Matoka z Bagdadu, Basile Georges Casmoussa z Mosulu, Mgr Shlemoun Warduni z Babilonu, dr Melhem Riachy z uniwersytetetu Kaslik w Libanie i Maoun Karam z organizacji „Maronite League” z Belgii.

W związku ze zbliżającą się wizytą delegacji PE w Iraku przygotowywana jest specjalna konferencja z udziałem przedstawicieli Rady Europy, mająca na celu wsparcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma się odbyć w Libanie w 2011 r.

Źródło: Ekklesia, AS
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.