PE będzie monitorował sytuację chrześcijan w Iraku i w Libanie

2010-12-29 00:00:00
PE będzie monitorował sytuację chrześcijan w Iraku i w Libanie

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek obiecał delegacji chrześcijan z Bliskiego Wschodu ścisły monitoring położenia chrześcijan.

- To jasne, że istnieją pewne grupy fundamentalistów dążące do stworzenia sekciarskiego podziału w społeczeństwie irackim, gdzie chrześcijaństwo od dwóch tysiącleci stanowi integralną część struktury społeczeństwa na Bliskim Wschodzie – podkreślił przewodniczący Buzek. - Ściśle monitorujemy sytuację w Iraku. Nadal, przy każdej nadarzającej się sposobności, będę zwracać szczególną uwagę na kwestię położenia chrześcijan w Iraku i na Bliskim Wschodzie - dodał.

Mario Mauro, sprawozdawca raportu PE w sprawie porozumienia o współpracy zawartego pomiędzy UE a Irakiem (opiewającego na kwotę blisko 100 mln euro) zapowiedział, że będzie nalegał, aby do porozumienia włączyć zapis o konieczności poszanowania praw człowieka i zasad demokracji. Jego zdaniem porozumienie nie może ograniczać się jedynie do współpracy ekonomicznej, ale powinno być instrumentem przyczyniającym się do przywrócenia pokoju w kraju.

Szef delegacji iracko-libańskiej, Struan Stevenson podkreślił, że podczas trwającego ponad godzinę spotkania z delegacją PE zwrócono uwagę na potrzebę uważnego monitorowania licznych programów pomocowych, zmierzających do odbudowy gospodarczej i przywrócenia stabilnej sytuacji politycznej w Iraku.

Po rezolucji wydanej przez PE, w związku z brutalnymi atakami na wspólnotę chrześcijan w Iraku, francuska europoseł, Constanc le Grip również zapewniła, że Parlament będzie uważnie monitorował sytuację chrześcijan w tym kraju. Ma to być priorytet w obustronnych stosunkach. 

Ponad 131 eurodeputowanych podpisało list poparcia dla chrześcijan na Bliskim Wschodzie, który został wręczony tuż przed Wigilią delegacji z Iraku i Libanu.

Wśród delegatów znaleźli się: abp Mati Matoka z Bagdadu, Basile Georges Casmoussa z Mosulu, Mgr Shlemoun Warduni z Babilonu, dr Melhem Riachy z uniwersytetetu Kaslik w Libanie i Maoun Karam z organizacji „Maronite League” z Belgii.

W związku ze zbliżającą się wizytą delegacji PE w Iraku przygotowywana jest specjalna konferencja z udziałem przedstawicieli Rady Europy, mająca na celu wsparcie chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Konferencja ma się odbyć w Libanie w 2011 r.

Źródło: Ekklesia, AS
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.