Personel brytyjskiej służby zdrowia nie może modlić się za pacjentów

2009-06-30 00:00:00

Brytyjska służba zdrowia, pod groźbą postępowania dyscyplinarnego, zabroniła personelowi modlenia się za pacjentów. Może to bowiem „urazić” ateistę lub innowiercę – informuje „Rzeczpospolita” powołując się na dziennik „Daily Telegraph”, który dotarł do nowych wytycznych służby zdrowia dla pracowników (NHS).

„Wyznawcy religii mają za zadanie nauczać i nawracać innych ludzi. W pracy tego typu postawa może spowodować wiele problemów. Ateiści i wyznawcy innych religii mogą się czuć nękani i zastraszani. Aby uniknąć nieporozumień i skarg (...) personel powinien wiedzieć, że takie zachowanie może być potraktowane jako nękanie i skutkować postępowaniem dyscyplinarnym”.

Wiele osób i organizacji, w tym Brytyjskie Towarzystwo Medyczne, wyraziło opinie podważające sens wprowadzenia tego przepisu.

Instrukcja jest efektem skandalu, który miał miejsce niedawno w hrabstwie Somerset. W wyniku donosu złożonego przez jedną z pacjentek do władz tamtejszego szpitala na 45-letnią pielęgniarkę Caroline Petrie, która zaproponowała, że się za nią pomodli, pracownica szpitala miała nieprzyjemności i dostała ostrzeżenie, że jeżeli w przyszłości będzie się tak zachowywać, zostanie ukarana.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.