Peru: uniwersytet katolicki musi działać zgodnie z normami Kościoła

2012-02-21 00:00:00
Peru: uniwersytet katolicki musi działać zgodnie z normami Kościoła


Kard. Tarcisio Bertone, sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, spotkał się dziś z prof. Marcialem Rubio Correą, rektorem Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Peru. Hierarcha zażądał, by władze uniwersytetu przedstawiły do 8 kwietnia statuty wraz z poprawkami, które zapewnią zachowanie katolickiej tożsamości uczelni. Konflikt dotyczy sposobu wybierania rektora.

Dotychczas obowiązywał przepis, iż zgromadzenie uczelniane przedstawiało trzech kandydatów na to stanowisko. Spośród nich arcybiskup Limy, jako wielki kanclerz uniwersytetu, wybierał nowego rektora. Tymczasem obecne władze uczelni dążą do tego, by rektora wybierało wyłącznie zgromadzenie. W sprawie tej senat zwrócił się do ministra sprawiedliwości Peru, by ten zmienił orzeczenie sądowe, które zgadzało się na wprowadzenie tego wymogu kościelnego.

Jak poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej kard. Bertone wyraził się z uznaniem o wysiłku dydaktycznym pracowników Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Peru i bogactwie propozycji oferowanych przez uczelnię młodzieży. Następnie przekazał wnioski, do jakich doszła Stolica Apostolska na skutek intensywnego dialogu, wielu spotkań obecnego Wielkiego Kanclerza oraz jego poprzedników z władzami uczelni, a także niedawnej wizytacji apostolskiej, przeprowadzonej w grudniu 2011 roku przez kard. Petera Erdö, prymasa Węgier.

Kard. Bertone poinformował prof. Rubio Correę, że Stolica Apostolska domaga się, aby jak najszybciej dostosowano statuty uczelni do wymagań Konstytucji Apostolskiej „Ex corde ecclesiae”. Służyć to będzie dobru uczelni oraz dobru Kościoła katolickiego w Peru. Kompetentne władze Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego Peru do Wielkanocy, 8 kwietnia mają przedstawić statuty z poprawkami wskazanymi 16 lipca ub. roku.

Na zakończenie rozmowy kard. Bertone życzył, aby wspólnota akademicka przyjęła to stanowisko Watykanu w taki sposób, aby Papieski Uniwersytet Katolicki Peru mógł coraz pełniej realizować swoją misję zapewnienia młodemu pokoleniu solidnej formacji, zakorzenionej w wierności Magisterium Kościoła, co będzie gwarancją wielkiego wkładu, jaki uniwersytet powinien wnieść w życie swego kraju.

Problemem kontrowersyjnym w relacjach między uczelnią a Kościołem jest kwestia katolickiej tożsamości uczelni. Zdaniem obserwatorów, jeśli jej władze nie zechcą zrealizować postulatów Stolicy Apostolskiej, wówczas Watykan będzie zmuszony do odmówienia jej prawa nazywania się uniwersytetem „katolickim” i „papieskim”, i straci ona status instytucji katolickiej. Powstaną także kwestie dotyczące stopni akademickich oraz konieczności zwrotu terenu archidiecezji w Limie. Możliwe jest też podjęcie przez Kościół innych kroków prawnych.

Papieski Uniwersytet Katolicki Peru powstał w 1917 r. w kontekście szerzenia się myśli liberalnej, dalekiej od wiary i miał na celu troskę o prawowierną naukę katolicką. Od początku był uczelnią kościelną. Od 1943 r. ma ona charakter papieski a jej wielkim kanclerzem jest każdorazowy arcybiskup Limy. Obecne kontrowersje pojawiły się w 2009 r., gdy rektor Marcial Rubio Correa złożył wniosek o liberalizację statutów. Gdy spotkał się z odmową ze strony władz kościelnych, oskarżył kard. Ciprianiego o wtrącanie się w ekonomiczne sprawy uczelni i o nadużycia na tym tle. Stwierdził również, że w przypadku rzeczonego uniwersytetu należy zastosować peruwiańskie prawo o nauczaniu wyższym, które zakłada autonomię wyboru rektora.

Źródło: KAI

„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!