Pieluchy zostały ”dodatkiem odzieżowym”, podrożały więc o 23 proc.

2012-01-25 00:00:00
Pieluchy zostały ”dodatkiem odzieżowym”, podrożały więc o 23 proc.

Pieluchy wielorazowe zostały  uznane przez rząd za „dodatek odzieżowy”. W związku z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia tego roku, trzeba więc płacić za nie stawkę VAT w wysokości 23 proc. Na pieluchy jednorazowe nadal obowiązuje stawka 8 proc. 

Zmiany mają związek z podniesieniem stawki VAT na produkty dla dzieci, która obowiązuje od 1 stycznia. Wzrosła stawka na dziecięce ubranka i buciki. Wcześniej te produkty obowiązywał obniżony VAT. Teraz zamiast 8 trzeba zapłacić 23 proc. W ustawie przy wyliczeniu produktów, które można kupować po niższej cenie, wymieniono tylko pieluszki z papieru – przypomina „Rzeczpospolita”. 
 
- Czy pieluchę nosi się na głowie, że została dodatkiem odzieżowym? - pytają rodzice, którzy zdecydowali, że ich dzieci będą używać coraz popularniejszych w Polsce pieluch wielorazowych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na jednorazowe. Poza tym, są dziś o wiele bardziej wygodne niż przed laty, szyte z nieprzepuszczalnych materiałów i zapinane w wygodny dla dziecka i rodzica sposób.
 
Według Magdaleny Kalinowskiej, która w ramach społecznej kampanii "Zdrowa pupa" przekonuje rodziców do korzystania z wielorazowych pieluch, decyzja rządu jest zła i nieprzemyślana. - W Wielkiej Brytanii gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach, a tym samym przynosi realne oszczędności. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych pieluszek. U nas podnosi się VAT, mimo że w UE kładzie się przecież bardzo duży nacisk na ekologię - dziwi się Kalinowska.
 
Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na zadane przez dziennikarzy pytanie o to, dlaczego podniesiono VAT na pieluszki wielorazowe, a jednorazowe nadal kosztują tyle, co przed 1 stycznia. 
 
 
Źródło: rp.pl 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!