Pieluchy zostały ”dodatkiem odzieżowym”, podrożały więc o 23 proc.

2012-01-25 00:00:00
Pieluchy zostały ”dodatkiem odzieżowym”, podrożały więc o 23 proc.

Pieluchy wielorazowe zostały  uznane przez rząd za „dodatek odzieżowy”. W związku z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia tego roku, trzeba więc płacić za nie stawkę VAT w wysokości 23 proc. Na pieluchy jednorazowe nadal obowiązuje stawka 8 proc. 

Zmiany mają związek z podniesieniem stawki VAT na produkty dla dzieci, która obowiązuje od 1 stycznia. Wzrosła stawka na dziecięce ubranka i buciki. Wcześniej te produkty obowiązywał obniżony VAT. Teraz zamiast 8 trzeba zapłacić 23 proc. W ustawie przy wyliczeniu produktów, które można kupować po niższej cenie, wymieniono tylko pieluszki z papieru – przypomina „Rzeczpospolita”. 
 
- Czy pieluchę nosi się na głowie, że została dodatkiem odzieżowym? - pytają rodzice, którzy zdecydowali, że ich dzieci będą używać coraz popularniejszych w Polsce pieluch wielorazowych. Wielu rodziców używa ich, bo dzieci są uczulone na jednorazowe. Poza tym, są dziś o wiele bardziej wygodne niż przed laty, szyte z nieprzepuszczalnych materiałów i zapinane w wygodny dla dziecka i rodzica sposób.
 
Według Magdaleny Kalinowskiej, która w ramach społecznej kampanii "Zdrowa pupa" przekonuje rodziców do korzystania z wielorazowych pieluch, decyzja rządu jest zła i nieprzemyślana. - W Wielkiej Brytanii gminy i dzielnice zachęcają rodziców do używania wielorazówek, bo zmniejsza to ilość śmieci na wysypiskach, a tym samym przynosi realne oszczędności. Noworodki dostają w prezencie od gmin specjalny pakiet wielorazowych pieluszek. U nas podnosi się VAT, mimo że w UE kładzie się przecież bardzo duży nacisk na ekologię - dziwi się Kalinowska.
 
Ministerstwo Finansów nie odpowiedziało na zadane przez dziennikarzy pytanie o to, dlaczego podniesiono VAT na pieluszki wielorazowe, a jednorazowe nadal kosztują tyle, co przed 1 stycznia. 
 
 
Źródło: rp.pl 
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!