Pierwsza po wojnie procesja Bożego Ciała ulicami Lwowa
2010-06-07 00:00:00
Abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył 6 czerwca pierwszej powojennej procesji Bożego Ciała, która odbyła się ulicami Lwowa. Wierni przeszli w procesji z katedry łacińskiej przed kościół św. Marii Magdaleny.
Przed rozpoczęciem Mszy św. w katedrze abp Mokrzycki wyraził solidarność i bliskość lwowskiego Kościoła z narodem polskim z powodu powodzi. – Nie minął szok po smoleńskiej tragedii, która ujawniła naszą solidarność z tragicznie zmarłymi, z rodzinami ofiar w Polsce, a już nadszedł czas, by pójść z pomocą do poszkodowanych przez powódź – powiedział metropolita lwowski i wezwał: – Polecajmy Bogu ofiary powodzi i prosimy, aby i nas bronił od kataklizmów.
W homilii metropolita lwowski nazwał procesję z Najświętszym Sakramentem z katedry lwowskiej przed kościół św. Marii Magdaleny „prawdziwą drogą za Panem”. – Reakcje na procesję są dziś inne jak wtedy, gdy Jezus chodził po ziemi: wiara i podziw, niechęć i agresja, czy też zwyczajna obojętność i rutyna. A tymczasem procesja idzie do przodu, pełna spokoju, bez zaciśniętych pieści; marsz ludzi, którzy nikomu nie zagrażają, nikogo nie wykluczają, lecz błogosławią nawet tym, którzy stoją zdziwieni z boku i patrzą, niczego nie pojmując. Procesja eucharystyczna jest najwyższym szczytem kościelnego uwielbienia; jest publicznym uczczeniem naszego Pana – mówił abp Mokrzycki.
Składając podziękowanie uczestnikom procesji metropolita lwowski wezwał: – Bracia i siostry, nie lękajcie się niczego, bo Bóg jest z nami! Prawda, że mamy dużo kłopotów, trosk i cierpień, i bólu. Cieszymy się wolnością, ale za wolność trzeba także płacić. Mamy więc wiele Bogu do przedłożenia. Tak, gdy chodzi o nas samych, o nasze rodziny, kręgi społeczne, jak i o cały nasz Kościół. Niech też Bóg, który stał się człowiekiem i dał nam Siebie w chlebie, krzewi w nas tę miłość, o której często zapominamy, której nam często brak. Niech rozkwita miłość w naszych sercach, bracia!
Duchowieństwo i wierni ze wszystkich parafii miasta oraz klerycy lwowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Brzuchowicach modlili się po polsku i ukraińsku. Procesja przeszła do czterech ołtarzy, pierwszy ustawiony był przy tablicy ku czci Sługi Bożego Jana Pawła II przed katedrą, następne przed figurą Matki Bożej na placu Mickiewicza, w parku przed uniwersytetem im. Iwana Franki oraz przed kościołem św. Marii Magdaleny, który do dziś nie został zwrócony Kościołowi rzymskokatolickiemu.
– Moi drodzy, stoimy przed świątynią, którą nasi praojcowie budowali, aby móc w niej oddawać chwałę Bogu, dziś zamieniono ją na salę koncertową, uczynił to system totalitarny, który niszczył dorobek duchowy wielu pokoleń – powiedział abp Mokrzycki.
– Dziś świątynia ta nie może jeszcze w pełni służyć Bożej chwale, w dalszym ciągu pozostaje ogołocona z krzyża Chrystusowego, z którym walczyli komuniści, czy oni rządzą jeszcze? – pytał lwowski metropolita i dodał: – Przecież ona woła i przypomina, że jest Bóg, że Jego świątynie są w całej Europie i że one właśnie służą prawdziwej formacji człowieka. Nie będziemy lękać się i odsłaniać prawdy. Chcemy współpracować z ludźmi rzetelnymi i mamy się czym dzielić. Lękamy się natomiast tego, aby przy odkrywaniu prawdy nie pojawiła się nienawiść. Aby złe czyny nie powodowały zgorszenia, ale przeciwnie należy zerwać z obłudą. Dlatego też eucharystyczny Panie, stawiamy Cię na naszych ołtarzach, abyś nam błogosławił.
Po zakończeniu procesji monstrancję wniesiono do kościoła św. Marii Magdaleny, a ks. Włodzimierz Kuśnierz wezwał duchowieństwo i wiernych do adoracji przed Najświętszym Sakramentem i modlitwę w intencji zwrotu świątyni Kościołowi rzymskokatolickiemu.
W obchodach uroczystości Bożego Ciała uczestniczył m. in. konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński.
Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.