Pierwsze podpisy już w Sejmie

2010-07-01 00:00:00
Pierwsze podpisy już w Sejmie

Blisko dwa tysiące podpisów umożliwiających rejestrację komitetu poparcia dla przyjaznego rodzinom projektu ustawy o przeciwdziałaniu przemocy złożyli w środę w Sejmie organizatorzy inicjatywy: Jacek Sapa, prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia i Ludwik Skurzak, wiceprzewodniczący Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej - Contra In Vitro. Przygotowany projekt ustawy uchyla szkodliwe zapisy noweli prawa „o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie” przyjętej w maju przez parlament i podpisanej tuż przed pierwszą turą wyborów prezydenckich przez Marszałka Sejmu RP, Bronisława Komorowskiego, pełniącego obowiązki Prezydenta RP.

Postanowiliśmy wyjść naprzeciw licznym głosom samych rodzin i organizacji promujących rodziny, które sprzeciwiały się podpisaniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Głosy te zostały zlekceważone w trakcie procesu legislacyjnego przez naszych reprezentantów – powiedział w środę Jacek Sapa z Fundacji Narodowego Dnia Życia, podczas spotkania z dziennikarzami przed budynkiem Sejmu RP. – Zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu dobro rodziny, aby włączyli się w akcję zbierania kolejnych podpisów, które sprawią, że nasz projekt zostanie wniesiony pod obrady Sejmu – dodał.

Zebraliśmy 1800 podpisów i dzisiaj rejestrujemy komitet. Pan Marszałek ma 30 dni na zarejestrowanie go lub zgłoszenie zastrzeżeń, następnie po rejestracji mamy trzy miesiące na zebranie 100 tys. podpisów – mówił Ludwik Skurzak.

Inicjatorzy akcji liczą na wsparcie Jarosława Kaczyńskiego, który podczas kampanii prezydenckiej zapowiedział, że poprze jakąś formę ustawy, która poprawiałaby obecną sytuację. – Można wnioskować, że poparcie PiS-u na pewno będzie, a projekt zmierza do przekonania posłów z PSL i PO, że trzeba chronić wspólnotę rodzinną, a nie rozbijać ją przez działania ustawowe – tłumaczył prezes Fundacji Narodowego Dnia Życia.

Według Ludwika Skurzaka uchwalona nowelizacja to wyjątkowo złe prawo i przejaw porażającej niedbałości legislacyjnej. – Nowa ustawa z pewnością nie rozwiąże istniejących problemów, a pogłębi jedynie proceduralny bałagan. Najgorzej wyjdzie na tym oczywiście rodzina. Warto również zaznaczyć, że w dobie kryzysu ekonomicznego uregulowania, które wprowadza uchwalona nowelizacja przyczynią się do marnotrawstwa środków publicznych – podkreślił. Inicjatorzy komitetu przypominają o nieuwzględnieniu w debatach sejmowych faktu, iż przegłosowany projekt ustawy generuje duże wydatki budżetowe.

Przyjazny rodzinom projekt ustawy o przeciwdziałaniu przemocy:

* likwiduje możliwość odbierania rodzicom dzieci przez administrację publiczną według niejasnych przesłanek i dopuszcza takie zdarzenia tylko w określonych sytuacjach powierzając to wyspecjalizowanym organom;

* zwiększa spójność systemu prawnego przez jasne przypisanie zapisów do właściwych im gałęzi prawa i wyeliminowanie prawa budzącego wątpliwości co do jego zgodności z ustawą zasadniczą;

* eliminuje nakładanie się kompetencji różnych organów w przypadku konieczności doraźnego umieszczenia dziecka w środowisku innym, niż rodzina;

* likwiduje bałagan legislacyjny polegającego na wymieszaniu przepisów różnych gałęzi prawa, w sposób powodujący wątpliwości co do praktycznych możliwości ich wykonania;

* precyzyjnie określa, kto ponosi odpowiedzialność za decyzję o zabraniu dziecka z domu rodzinnego oraz do kogo należy obowiązek poinformowania o tym zdarzeniu sądu.

Projekt ustawy oraz formularze do zbierania podpisów znajdują się poniżej w załączniku oraz na stronie: www.lepszeprawo.pl.


Źródło: www.ndz.org.pl, Fronda.pl
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025