Pierwszy kapłan z Bhutanu liczy na poprawę sytuacji katolików w tym kraju

2009-02-04 00:00:00

Pierwszy nawrócony z buddyzmu na katolicyzm rodowity mieszkaniec Bhutanu i pierwszy pochodzący stamtąd kapłan ma nadzieję na poprawę sytuacji katolików w tym położonym w Himalajach kraju. Mieszkający w Indiach p. Kinley Tshering uważa, że choć buddyzm jest w Bhutanie religią państwową i rząd nie toleruje wyznawania innych religii, obecny król i jego rodzina są pozytywnie nastawieni do chrześcijaństwa, gdyż uczyli się w chrześcijańskich szkołach. Liczy on na dalszy postęp demokratyzacji w Bhutanie i pragnie powrócić tam na stałe, aby pracować jako kapłan wśród ok. 200 tamtejszych katolików.

Zapytany przez czasopismo „Asia Focus” o sprawę prześladowań chrześcijan w Bhutanie, 50-letni jezuita zauważył, że można mówić obecnie o większej tolerancji religijnej w stolicy kraju, Thimphu. Ale nawet tam, jeszcze sześć lat temu policja napastowała wszystkich wyznających inne religie niż buddyzm. Ja nigdy nie byłem prześladowany osobiście – ze względu na status społeczny mojej rodziny – ale inni chrześcijanie byli. Księża przyjeżdżający z zagranicy dalej nie mogą osiedlić tu się na stałe – informuje o. Tshering.

Uczył się on w elitarnej szkole dla chłopców pw. św. Józefa w Dardżylingu w Indiach, w której uczy się młodzież m.in. z Nepalu i Butanu; obecnie pełni funkcję dyrektora tej jezuickiej placówki. Chrzest przyjął w 1974 r. Jako pierwszy ze swojego kraju uzyskał stopień Master of Business Administration i po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował w dużych firmach w Indiach. Kontakt z bł. Matką Teresą z Kalkuty zaważył na wybraniu drogi służenia ludziom, a zwłaszcza swoim rodakom jako kapłan. Wstąpił do zakonu jezuitów i przyjął w 1995 r. święcenia kapłańskie.

Pytany o wspólnotę katolików w Bhutanie o. Tshering przyznał, że na razie w tym liczącym 2 mln mieszkańców królestwie – w którym elementy buddyzmu i kultury narodowej do dziś są ze sobą wymieszane – żyją nieliczni wierni, którzy są obcokrajowcami. Pochodzą oni z Indii i Nepalu i do dziś są traktowani w Bhutanie jako outsiderzy. – Nie możemy mieć oficjalnej kaplicy, ale możemy mieć dom, w którym de facto znajduje się kaplica, a w niej Najświętszy Sakrament. Co tydzień przychodzą tam wierni na modlitwy, a także od czasu do czasu na Mszę św., którą odprawiają księża przyjeżdżający z Indii – poinformował pochodzący z Bhutanu jezuita.

Źródło: KAI
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.