Pierwszy kapłan z Bhutanu liczy na poprawę sytuacji katolików w tym kraju

2009-02-04 00:00:00

Pierwszy nawrócony z buddyzmu na katolicyzm rodowity mieszkaniec Bhutanu i pierwszy pochodzący stamtąd kapłan ma nadzieję na poprawę sytuacji katolików w tym położonym w Himalajach kraju. Mieszkający w Indiach p. Kinley Tshering uważa, że choć buddyzm jest w Bhutanie religią państwową i rząd nie toleruje wyznawania innych religii, obecny król i jego rodzina są pozytywnie nastawieni do chrześcijaństwa, gdyż uczyli się w chrześcijańskich szkołach. Liczy on na dalszy postęp demokratyzacji w Bhutanie i pragnie powrócić tam na stałe, aby pracować jako kapłan wśród ok. 200 tamtejszych katolików.

Zapytany przez czasopismo „Asia Focus” o sprawę prześladowań chrześcijan w Bhutanie, 50-letni jezuita zauważył, że można mówić obecnie o większej tolerancji religijnej w stolicy kraju, Thimphu. Ale nawet tam, jeszcze sześć lat temu policja napastowała wszystkich wyznających inne religie niż buddyzm. Ja nigdy nie byłem prześladowany osobiście – ze względu na status społeczny mojej rodziny – ale inni chrześcijanie byli. Księża przyjeżdżający z zagranicy dalej nie mogą osiedlić tu się na stałe – informuje o. Tshering.

Uczył się on w elitarnej szkole dla chłopców pw. św. Józefa w Dardżylingu w Indiach, w której uczy się młodzież m.in. z Nepalu i Butanu; obecnie pełni funkcję dyrektora tej jezuickiej placówki. Chrzest przyjął w 1974 r. Jako pierwszy ze swojego kraju uzyskał stopień Master of Business Administration i po ukończeniu studiów przez trzy lata pracował w dużych firmach w Indiach. Kontakt z bł. Matką Teresą z Kalkuty zaważył na wybraniu drogi służenia ludziom, a zwłaszcza swoim rodakom jako kapłan. Wstąpił do zakonu jezuitów i przyjął w 1995 r. święcenia kapłańskie.

Pytany o wspólnotę katolików w Bhutanie o. Tshering przyznał, że na razie w tym liczącym 2 mln mieszkańców królestwie – w którym elementy buddyzmu i kultury narodowej do dziś są ze sobą wymieszane – żyją nieliczni wierni, którzy są obcokrajowcami. Pochodzą oni z Indii i Nepalu i do dziś są traktowani w Bhutanie jako outsiderzy. – Nie możemy mieć oficjalnej kaplicy, ale możemy mieć dom, w którym de facto znajduje się kaplica, a w niej Najświętszy Sakrament. Co tydzień przychodzą tam wierni na modlitwy, a także od czasu do czasu na Mszę św., którą odprawiają księża przyjeżdżający z Indii – poinformował pochodzący z Bhutanu jezuita.

Źródło: KAI
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.