Pierwszy ważny polityk broni mniejszości religijnych w Indonezji

2012-01-04 00:00:00
Pierwszy ważny polityk broni mniejszości religijnych w Indonezji

Przewodniczący izby wyższej parlamentu Indonezji, Irman Gusman, zaapelował do rządu swojego kraju o zapewnienie ochrony mniejszościom religijnym. Według polityka przypadki nietolerancji godzą w wizerunek Indonezji jako kraju wielokulturowego. 

Gusman jest pierwszym tak wysoko postawionym politykiem w Indonezji, który zdecydował się publicznie wystąpić w obronie mieszkających w tym kraju wyznawców innych niż islam religii. W  kraju o największej na świecie liczbie muzułmanów najliczniejszą z mniejszości są chrześcijanie, stanowiący ponad 10 proc. ludności.
 
Szef jednej z izb parlamentu wymienił niedawne ataki na katolickie miejsca kultu w prowincji Środkowej Jawy, w tym na maryjny ośrodek pielgrzymkowy w mieście Surakarta. Przytoczył też stałą odmowę przez burmistrza miasta Bogor w prowincji Zachodniej Jawy zezwolenia na ponowne otwarcie kościoła Taman Yasmin należącego do indonezyjskiej federacji protestanckiej. „Policja winna podjąć zdecydowane działania i postawić przed sądem osoby czy grupy atakujące kościoły, meczety albo świątynie” – cytuje słowa Gusmana Radio Watykańskie. 
 
Polityk swój apel uzasadniał koniecznością budowania dobrego wizerunku Indonezji w oczach świata. W obronę wziął nie tylko chrześcijan, ale też zdecydowanie mniej licznych w tym kraju buddystów, hinduistów oraz wyznawców sekty Ahmadiyya. 
 
W zeszłym tygodniu doszło do spotkania prezydenta Indonezji Susilo Bambanga Yudhoyono z grupą ok. 3 tys. chrześcijan różnych wyznań. Szef indonezyjskiego państwa podziękował za szerzenie orędzia pokoju, ale prezydent w żaden sposób nie poruszył tematu często napotykanych trudności z uzyskaniem zezwolenia na wzniesienie czy rozbudowę miejsc kultu.
 
 
Źródło: Radio Watykańskie 
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.