Pierwszy ważny polityk broni mniejszości religijnych w Indonezji

2012-01-04 00:00:00
Pierwszy ważny polityk broni mniejszości religijnych w Indonezji

Przewodniczący izby wyższej parlamentu Indonezji, Irman Gusman, zaapelował do rządu swojego kraju o zapewnienie ochrony mniejszościom religijnym. Według polityka przypadki nietolerancji godzą w wizerunek Indonezji jako kraju wielokulturowego. 

Gusman jest pierwszym tak wysoko postawionym politykiem w Indonezji, który zdecydował się publicznie wystąpić w obronie mieszkających w tym kraju wyznawców innych niż islam religii. W  kraju o największej na świecie liczbie muzułmanów najliczniejszą z mniejszości są chrześcijanie, stanowiący ponad 10 proc. ludności.
 
Szef jednej z izb parlamentu wymienił niedawne ataki na katolickie miejsca kultu w prowincji Środkowej Jawy, w tym na maryjny ośrodek pielgrzymkowy w mieście Surakarta. Przytoczył też stałą odmowę przez burmistrza miasta Bogor w prowincji Zachodniej Jawy zezwolenia na ponowne otwarcie kościoła Taman Yasmin należącego do indonezyjskiej federacji protestanckiej. „Policja winna podjąć zdecydowane działania i postawić przed sądem osoby czy grupy atakujące kościoły, meczety albo świątynie” – cytuje słowa Gusmana Radio Watykańskie. 
 
Polityk swój apel uzasadniał koniecznością budowania dobrego wizerunku Indonezji w oczach świata. W obronę wziął nie tylko chrześcijan, ale też zdecydowanie mniej licznych w tym kraju buddystów, hinduistów oraz wyznawców sekty Ahmadiyya. 
 
W zeszłym tygodniu doszło do spotkania prezydenta Indonezji Susilo Bambanga Yudhoyono z grupą ok. 3 tys. chrześcijan różnych wyznań. Szef indonezyjskiego państwa podziękował za szerzenie orędzia pokoju, ale prezydent w żaden sposób nie poruszył tematu często napotykanych trudności z uzyskaniem zezwolenia na wzniesienie czy rozbudowę miejsc kultu.
 
 
Źródło: Radio Watykańskie 
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.