Pillay, wielka zwolenniczka aborcji nowym wysokim komisarzem ONZ
2008-07-25 00:00:00
Navanethem Pillay z RPA została wczoraj mianowana przez sekretarza generalnego NZ Ban Ki-moona na stanowisko wysokiego komisarza ds. praw człowieka NZ. Nominacji tej sprzeciwiały się Stany Zjednoczone, zarzucając, że jest ona wielką zwolenniczką aborcji – donosi portal LifeSiteNews.com.
Według gazety „The New York Times”, USA wcześniej wyraziły swoje zaniepokojenie z powodu tej nominacji, ze względu na jej silne poparcie dla aborcji. Pillay jest jednym z założycieli międzynarodowej pozarządowej organizacji Equality Now – grupy, która zaangażowała się m.in. w kampanie na rzecz zwiększenia dostępności aborcji w Polsce i w Nepalu. Działalność Equality Nowjest finansowana m.in. przez takie pro-aborcyjne fundacje jak Instytut Społeczeństwa OtwartegoGeorge’a Sorosa oraz Fundację Forda.
W 1994 r. podczas przesłuchania przed komisją sprawiedliwości w RPA, kiedy rozpatrywano jej kandydaturę na stanowisko sędziego w trybunale konstytucyjnym, Pillay wyraziła swoje zaniepokojenie z powodu artykułu konstytucji chroniącego „prawo do życia”. Stwierdziła wówczas, że może on stworzyć problemy w związku z aborcją. – To jest zapis, którego (lobby pro-life) zamierza się uczepić dla obrony swojej sprawy – powiedziała.
W czasie tego przesłuchania Pillay wyraziła również zaniepokojenie, iż przepis konstytucyjny nie określa czy prawo to chroni życie od poczęcia, czy nie, pozostawiając tę kwestię do dowolnego rozstrzygania, co może stanowić potencjalne „zagrożenie” dla „praw reprodukcyjnych” kobiet.
Pillay od 1995 r. do 2003 r. była sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego ds. Zbrodni w Rwandzie, gdzie od 1999 r. pełniła funkcję prezydenta trybunału. W 2003 r. została wybrana na sześcioletnią kadencję sędziego Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Jest „ulubienicą” wszystkich radykalnych organizacji feministycznych, które konsekwentnie od lat występują z jej kandydaturą na czołowe stanowiska w ONZ.
Wysoki komisarz jest odpowiedzialny za koordynowanie działalności Narodów Zjednoczonych w dziedzinie praw człowieka. Decyzja o utworzeniu tego urzędu została podjęta podczas Światowej Konferencji ws. Praw Człowieka w Wiedniu w 1993 r.
Do zadań wysokiego komisarza należy: promowanie i zapewnienie stosowania praw człowieka w świecie, promocja i koordynacja współpracy międzynarodowej, pomoc przy opracowywaniu nowych instrumentów ochrony praw człowieka, śledzenie naruszeń praw człowieka na świecie oraz reagowanie na te naruszenia. Wysoki komisarz ma być kimś w rodzaju lidera ruchu broniącego praw człowieka, działając jako „autorytet moralny”.
Krytycy Pillay obawiają się, że zajmie ona to samo stanowisko co poprzedni komisarze promując tzw. prawa reprodukcyjne oraz „Zasady z Dżakarty.” Dokument ten do praw człowieka zaliczył także prawo homoseksualistów do zawierania „małżeństw”, adopcji dzieci oraz prawo do operacji zmiany płci.
Źródło: LifeSiteNews.com, gazeta.pl, AS.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.