Po dekolonizacji Afryka wróciła do poziomu z roku 1935

2010-03-30 00:00:00
Po dekolonizacji Afryka wróciła do poziomu z roku 1935

Po dekolonizacji w Afryce nastąpiła tak głęboka zapaść społeczno-gospodarcza, że dziś znajduje się ona w tym samym punkcie, co w 1935 r. – wynika z danych włoskich naukowców, którzy uczestniczyli w seminarium na uniwersytecie w Praia w Republice Zielonego Przylądka.

Tematem spotkania, zorganizowanego przez włoską Caritas, była sytuacja na Czarnym Lądzie, prognozy rozwoju tego kontynentu oraz migracja Afrykańczyków do Włoch. Uczestnicy konstatują niemal powszechną nędzę – informuje Radio Watykańskie. Wśród 32 najuboższych krajów świata jedynie dwa nie leżą na kontynencie afrykańskim.

Kontynent ten przoduje też w bezrobociu. W Zimbabwe, do niedawna dobrze prosperującym, sięga ono 95 proc., w Liberii 85 proc., a na całym Czarnym Lądzie 40 proc.

Mieszkańcy kontynentu afrykańskiego żyją głównie z rolnictwa, uprawianego przede wszystkim dla zaspokojenia własnych potrzeb. Afryka posiada wielkie złoża mineralne, ale ich wydobycie jest kontrolowane przez zagraniczne koncerny. Surowce nie są przetwarzane na miejscu, lecz eksportowane w surowej postaci – przypomina Radio Watykańskie.

Afrykę zamieszkuje obecnie ponad miliard osób. W r. 2050 będzie ich dwa razy więcej. Dla wielu afrykańskich rodzin ważnym źródłem utrzymania są pieniądze przysyłane przez ich krewnych z krajów rozwiniętych. W ten sposób co roku trafia tam 40 miliardów dolarów. Zdaniem Banku Światowego suma ta stanowi 10 proc. wszystkich międzynarodowych transferów finansowych.

Źródło: Radio Watykańskie
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.