Po dekolonizacji Afryka wróciła do poziomu z roku 1935
2010-03-30 00:00:00
Po dekolonizacji w Afryce nastąpiła tak głęboka zapaść społeczno-gospodarcza, że dziś znajduje się ona w tym samym punkcie, co w 1935 r. – wynika z danych włoskich naukowców, którzy uczestniczyli w seminarium na uniwersytecie w Praia w Republice Zielonego Przylądka.
Tematem spotkania, zorganizowanego przez włoską Caritas, była sytuacja na Czarnym Lądzie, prognozy rozwoju tego kontynentu oraz migracja Afrykańczyków do Włoch. Uczestnicy konstatują niemal powszechną nędzę – informuje Radio Watykańskie. Wśród 32 najuboższych krajów świata jedynie dwa nie leżą na kontynencie afrykańskim.
Kontynent ten przoduje też w bezrobociu. W Zimbabwe, do niedawna dobrze prosperującym, sięga ono 95 proc., w Liberii 85 proc., a na całym Czarnym Lądzie 40 proc.
Mieszkańcy kontynentu afrykańskiego żyją głównie z rolnictwa, uprawianego przede wszystkim dla zaspokojenia własnych potrzeb. Afryka posiada wielkie złoża mineralne, ale ich wydobycie jest kontrolowane przez zagraniczne koncerny. Surowce nie są przetwarzane na miejscu, lecz eksportowane w surowej postaci – przypomina Radio Watykańskie.
Afrykę zamieszkuje obecnie ponad miliard osób. W r. 2050 będzie ich dwa razy więcej. Dla wielu afrykańskich rodzin ważnym źródłem utrzymania są pieniądze przysyłane przez ich krewnych z krajów rozwiniętych. W ten sposób co roku trafia tam 40 miliardów dolarów. Zdaniem Banku Światowego suma ta stanowi 10 proc. wszystkich międzynarodowych transferów finansowych.
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.