PO utrwala rozwiązania władzy ludowej

2008-10-09 00:00:00

Obywatelski projekt ustawy przywracający dzień wolny od pracy w dniu 6 stycznia, tj. w Uroczystość Objawienia Pańskiego, od dwóch posiedzeń Sejmu czeka na rozstrzygnięcie, a marszałek Bronisław Komorowski nie podjął decyzji, kiedy podda go pod głosowanie. Mająca mocne poparcie społeczne inicjatywa napotkała na sprzeciw rządu i władz klubu PO. Część posłów Platformy chce ją poprzeć, co z przychylnymi głosami PiS i PSL mogłoby oznaczać przyjęcie inicjatywy. W tej sytuacji władze klubu PO chcą wprowadzić dyscyplinę przy głosowaniu, co z kolei może doprowadzić do buntu w klubie – informuje „Dziennik”.

Sprawa ta budzi zaniepokojenie polskich biskupów. Zapytany przez „Dziennik” o opinię w tej kwestiimetropolita gdański i współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatuabp Leszek Sławoj Głódź stwierdził, że jest zdumiony zdecydowanym sprzeciwem rządu i władz klubu Platformy Obywatelskiej wobec tego projektu.

Inicjatywa wprowadzenia dnia wolnego w Święto Trzech Króli była przedstawiona wicepremierowi Grzegorzowi Schetynie w czasie pierwszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu w lutym tego roku. Strona kościelna odniosła wrażenie, że rząd nie ma nic przeciwko tej inicjatywie, że to tylko sprawa proceduralna, która zostanie przyjęta, gdy projekt obywatelski wpłynie do Sejmu – stwierdził hierarcha. – Minęło osiem miesięcy i okazało się, że nie jest żadną formalnością, a wręcz przeciwnie, stanowisko rządu jest zupełnie inne.

Polemiki wokół przywrócenia dnia wolnego 6 stycznia dziwią Arcybiskupa, bo odnoszą się do decyzji, która zapadła w PRL i naruszyła tradycję sięgającą początków chrześcijaństwa w Polsce. – Przerwał ją dopiero w 1960 r. Władysław Gomułka. Podawanie argumentów nieodpowiadających prawdzie historycznej, dalekich od rzeczywistości, to utrwalanie rozwiązań władzy ludowej – podkreśla abp Głódź.

Metropolita gdański podkreślił, że oprócz katolików, którzy stanowią 90-procentową większość, święto Trzech Króli obchodzą także protestanci. Również prawosławni w dniu tym świętują, tyle że Boże Narodzenie.

Abp Głódź stwierdził, że wprowadzając dyscyplinę przy głosowaniu nad tą inicjatywą PO wchodzi w sferę przekonań religijnych.– Wprowadzenie dyscypliny przy głosowaniu to upartyjnienie tej sprawy w stopniu doskonałym. To byłaby swoista, perfumowana wiwisekcja sumienia – powiedział.

Arcybiskup przestrzegł, że przytaczana argumentacja i przeciąganie w czasie decyzji „może doprowadzić do naruszenia pewnej harmonii społecznej”.

Sztandarowi katolicy nagle wypowiadają się przeciwko inicjatywie ludzi wierzących, którą popiera większość społeczeństwa. A przecież katolicyzm nie polega na tym, że siedzi się na uroczystościach religijnych w pierwszym rzędzie – podkreślił abp Leszek Sławoj Głódź.

Źródło: dziennik.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.