Polacy coraz częściej przystępują do sakramentu spowiedzi

2009-04-14 00:00:00

Polacy spowiadają się coraz częściej – twierdzi ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak podkreśla, w połączeniu z obserwowalnym na przestrzeni ostatnich lat wzrostem liczby osób przystępujących do Komunii św., można wnioskować, że praktykujący katolicy wyznają wiarę w sposób coraz bardziej pogłębiony.

Z badań przeprowadzanych przez ISKK wynika, że 80 proc. Polaków spowiada się – zgodnie z zaleceniem Kościoła – przynajmniej raz w roku, z czego kilkanaście procent stanowią osoby, które korzystają z tego sakramentu raz w roku, a zatem ponad 60 proc. to ludzie, którzy spowiadają się częściej – kilka razy do roku lub nawet co miesiąc. Zdaniem ks. prof. Zdaniewicza, liczba osób spowiadających się częściej niż raz w roku, w ciągu ostatnich lat wzrasta.

Jak informuje ks. prof. Zdaniewicz, ogólnopolskie badania dotyczące sakramentu pokuty przeprowadzane były kilka lat temu, natomiast na bieżąco, również pod kątem spowiedzi, badane są kolejne diecezje. Dotychczas przebadano 14 diecezji – ostatnio diecezję radomską. Obecnie trwają badania w diecezji drohiczyńskiej i płockiej. – Są to badania bardzo szczegółowe. Na ok. 1 mln. osób nasza próba liczy od 600 do 800 respondentów – mówi ks. prof. Zdaniewicz.

W odniesieniu do spowiedzi wskaźniki opierają się na deklaracjach. Dodatkowym wskaźnikiem są tu doroczne badania liczby osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. i przystępujących do Komunii św. – Od ostatnich kilkunastu lat, przy lekkim spadku dominicantes, obserwujemy lekki wzrost comunicantes, co może potwierdzać fakt wzrostu zainteresowania częstszą spowiedzią – stwierdza ks. Zdaniewicz. Choć w roku 2008 spadł również wskaźnik comunicantes, to zdaniem badacza, bez potwierdzenia tego spadku w kolejnych latach, nie można z tego faktu wyciągać konkretnych wniosków.

– Optymistycznie patrząc można powiedzieć, że wzrost comunicantes i częstsza spowiedź świadczy o wzroście pogłębionej religijności. Trochę mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale ci co chodzą – poważniej traktują chrześcijaństwo – twierdzi ks. prof. Zdaniewicz.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...