Polacy coraz częściej przystępują do sakramentu spowiedzi
2009-04-14 00:00:00
Polacy spowiadają się coraz częściej – twierdzi ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Jak podkreśla, w połączeniu z obserwowalnym na przestrzeni ostatnich lat wzrostem liczby osób przystępujących do Komunii św., można wnioskować, że praktykujący katolicy wyznają wiarę w sposób coraz bardziej pogłębiony.
Z badań przeprowadzanych przez ISKK wynika, że 80 proc. Polaków spowiada się – zgodnie z zaleceniem Kościoła – przynajmniej raz w roku, z czego kilkanaście procent stanowią osoby, które korzystają z tego sakramentu raz w roku, a zatem ponad 60 proc. to ludzie, którzy spowiadają się częściej – kilka razy do roku lub nawet co miesiąc. Zdaniem ks. prof. Zdaniewicza, liczba osób spowiadających się częściej niż raz w roku, w ciągu ostatnich lat wzrasta.
Jak informuje ks. prof. Zdaniewicz, ogólnopolskie badania dotyczące sakramentu pokuty przeprowadzane były kilka lat temu, natomiast na bieżąco, również pod kątem spowiedzi, badane są kolejne diecezje. Dotychczas przebadano 14 diecezji – ostatnio diecezję radomską. Obecnie trwają badania w diecezji drohiczyńskiej i płockiej. – Są to badania bardzo szczegółowe. Na ok. 1 mln. osób nasza próba liczy od 600 do 800 respondentów – mówi ks. prof. Zdaniewicz.
W odniesieniu do spowiedzi wskaźniki opierają się na deklaracjach. Dodatkowym wskaźnikiem są tu doroczne badania liczby osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. i przystępujących do Komunii św. – Od ostatnich kilkunastu lat, przy lekkim spadku dominicantes, obserwujemy lekki wzrost comunicantes, co może potwierdzać fakt wzrostu zainteresowania częstszą spowiedzią – stwierdza ks. Zdaniewicz. Choć w roku 2008 spadł również wskaźnik comunicantes, to zdaniem badacza, bez potwierdzenia tego spadku w kolejnych latach, nie można z tego faktu wyciągać konkretnych wniosków.
– Optymistycznie patrząc można powiedzieć, że wzrost comunicantes i częstsza spowiedź świadczy o wzroście pogłębionej religijności. Trochę mniej ludzi chodzi do Kościoła, ale ci co chodzą – poważniej traktują chrześcijaństwo – twierdzi ks. prof. Zdaniewicz.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.