Polacy nie akceptują aborcji na żądanie i homo-związków
2010-03-23 00:00:00
Tylko 5 proc. Polaków jest za aborcją na żądanie i dopuszcza adopcję dzieci przez homoseksualistów – wynika z sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”. Co trzeci Polak wyklucza aborcję w każdej sytuacji.
– Obóz życia jest siedmiokrotnie większy od obozu śmierci – cieszy się Mariusz Dzierżawski z walczącej o ochronę życia poczętego Fundacji Pro – Prawo do Życia. Jego zdaniem zaledwie kilkuprocentowa grupa zdecydowanych zwolenników aborcji dowodzi skuteczności działań organizacji antyaborcyjnych. – Zwolennikiem aborcji może być tylko człowiek zły lub taki, który nie wie, czym ona jest. Cieszy więc fakt, że tak mało mamy w Polsce ludzi złych – uważa Dzierżawski.
Według dr. Ireneusza Siudema, psychologa społecznego z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wyniki te nie muszą oznaczać akceptacji tzw. ustawy antyaborcyjnej, lecz świadczą o empatii Polaków. – Potrafimy wczuć się w trudną sytuację osobistą ludzi – uważa. Ale w tak dużym odsetku osób dopuszczających aborcję Siudem widzi też zagrożenie. – W coraz bardziej liberalny sposób usprawiedliwiamy ten straszny czyn – mówi psycholog.
W Polsce prawo dopuszcza aborcję z trzech powodów: gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ciężarnej kobiety, jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego oraz gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego uszkodzenia płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego Życiu – przypomina „Rzeczpospolita”.
Badania pokazują też, że Polacy są niechętni legalizacji „małżeństw” homoseksualnych. Zdecydowanych zwolenników jest 3 proc. Kolejnych kilkanaście proc. byłoby skłonnych poprzeć takie rozwiązania. Aż 80 proc. uważa, że pary homoseksualne nie powinny mieć prawa zawarcia związku małżeńskiego – informuje „Rz”.
93 proc. Polaków sprzeciwia się adopcji dzieci przez pary homoseksualne. Zdecydowanie za opowiedział się jeden na 100 pytanych. 4 proc. ankietowanych uważa, że homoseksualiści „raczej powinni” mieć takie prawo.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.