Polacy pikietowali w obronie Węgier

2012-01-17 00:00:00
Polacy pikietowali w obronie Węgier

Kilkadziesiąt osób protestowało przeciwko działaniom Komisji Europejskiej wobec Węgier. Przed siedzibą przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie stanęli m.in. posłowie: Arkadiusz Czartoryski, Stanisław Pięta, Artur Górski i Maks Kraczkowski.

Zorganizowaliśmy tę pikietę, (...) ponieważ dziś zapadną decyzje KE dotyczące tego, czy Komisja ma wszcząć procedurę karną w stosunku do Węgier, czy nie - wyjaśnił Czartoryski. Posłowie złożyli w siedzibie KE pismo adresowane do szefa tej instytucji - Jose Manuela Barroso.

Możemy w niej przeczytać m.in.: "Mając w sercach wielowiekową tradycję przyjaźni polsko-węgierskiej, wyrażamy stanowczy protest przeciwko presji wywieranej przez pana i Komisję Europejską na wolny naród i kraj. Węgry, korzystając z wolności, dokonały wyboru własnego parlamentu i rządu. Jest niedopuszczalne, aby KE, która nie ma takiego mandatu demokratycznego jak parlament i rząd wolnego państwa, używała szantażu pod groźbą kar finansowych".

Według posła Artura Górskiego, UE "przez jej instytucje, jej polityków, wykorzystuje obecny kryzys i chce przeistaczać ją w państwo scentralizowane i państwo dyktatorskie". Politycy obecni na nie wykluczyli kolejnych działań w obronie Węgier, chociaż - jak mówią - będzie to zależało od decyzji podjętych przez KE w tej sprawie.

Komisja Europejska postanowiła rozpocząć wobec Węgier procedury karne o naruszenie unijnego prawa ws. ograniczenia niezależności banku centralnego, obniżenia obowiązkowego wieku emerytalnego sędziów i ograniczenia niezależności urzędu ds. ochrony danych osobowych. Poinformował o tym dziennikarzy w Strasburgu szef Komisji Europejskiej Jose Barroso.


Źródło: Niezależna.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!