Poligamia w Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest faktem

2008-02-13 00:00:00

Konserwatywni analitycy od dawna przestrzegali, że w krajach takich jak Kanada i Wielka Brytania, tradycyjne monogamiczne małżeństwo ulegnie erozji wskutek napływu imigrantów muzułmańskich oraz z powodu sukcesów lobby homoseksualnego dążącego do redefinicji małżeństwa. I rzeczywiście, poligamia stała się faktem, choć formalnie jest zabroniona. Ostatnio ujawniono, że w obu państwach udziela się pomocy socjalnej związkom poligamicznym – donosi LifeSiteNews.com.

W Wielkiej Brytanii poinformowano w tym miesiącu, że ministerstwo pracy i emerytur (DWP) zezwoliło muzułmanom – którzy zgodnie z prawem szariatu mogą posiadać aż 4 żony – domagać się wypłaty pomocy socjalnej dla każdej z małżonek.


Co więcej, chociaż bigamia jest zakazana, to jednak w przepisach imigracyjnych znalazły się postanowienia, zgodnie z którymi mężczyzna może uzyskać rozwód cywilny z jedną z żon, jednocześnie może on z nią dalej żyć zgodnie z prawem szariatu, i poślubić kolejną kobietę w innym kraju oraz rozpocząć starania o pozwolenie na jej wjazd do Wielkiej Brytanii. 


Problem poligamii dotyczy także Kanady. Ostatnio okazało się w Ontario, że muzułmanie mogą starać się o pomoc socjalną dla swoich żon. Madeleine Meilleur, minister odpowiedzialna za sprawy socjalne ujawniła, odpowiadając na zapytanie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Muzułmanów, że w rejonie Ontario jest co najmniej „kilkuset mężczyzn, którzy pozostają w związkach poligamicznych i uzyskują pomoc społeczną dla swoich żon”.


Oficjalnie bigamia pozostaje w Kanadzie nielegalna, a istniejące przepisy zabraniają ubiegać się o pomoc społeczną dla więcej niż jednej żony.  


W Wielkiej Brytanii przepisy bezpośrednio pozwalają na ubieganie się o zasiłki. Muzułmanin z czterema żonami może odpisać od podatku sumę 10 tys. funtów rocznie.


Nowy przepis stanowi, że w przypadku ważnego związku poligamicznego wnioskodawcy jak i pierwszej żonie będzie wypłacać się kwotę 92,80 funtów. Każdej następnej – kwotę 22,65 funtów.


Konserwatysta Chris Grayling stwierdził, że przepisy te są „całkowicie nieuzasadnione”. – W Wielkiej Brytanii związki poligamiczne są zakazane. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której system socjalny traktuje ludzi w różny sposób, co jest nie do przyjęcia i będzie służyć obniżeniu zaufania do systemu – podkreślił polityk. Przestrzegł również, że jest to precedens, który będzie prowadzić do coraz to nowszych żądań, aby kultura innych państw znalazła swoje odzwierciedlenie w brytyjskim prawie i systemie opieki społecznej.


Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.