Poligamia w Kanadzie i Wielkiej Brytanii jest faktem

2008-02-13 00:00:00

Konserwatywni analitycy od dawna przestrzegali, że w krajach takich jak Kanada i Wielka Brytania, tradycyjne monogamiczne małżeństwo ulegnie erozji wskutek napływu imigrantów muzułmańskich oraz z powodu sukcesów lobby homoseksualnego dążącego do redefinicji małżeństwa. I rzeczywiście, poligamia stała się faktem, choć formalnie jest zabroniona. Ostatnio ujawniono, że w obu państwach udziela się pomocy socjalnej związkom poligamicznym – donosi LifeSiteNews.com.

W Wielkiej Brytanii poinformowano w tym miesiącu, że ministerstwo pracy i emerytur (DWP) zezwoliło muzułmanom – którzy zgodnie z prawem szariatu mogą posiadać aż 4 żony – domagać się wypłaty pomocy socjalnej dla każdej z małżonek.


Co więcej, chociaż bigamia jest zakazana, to jednak w przepisach imigracyjnych znalazły się postanowienia, zgodnie z którymi mężczyzna może uzyskać rozwód cywilny z jedną z żon, jednocześnie może on z nią dalej żyć zgodnie z prawem szariatu, i poślubić kolejną kobietę w innym kraju oraz rozpocząć starania o pozwolenie na jej wjazd do Wielkiej Brytanii. 


Problem poligamii dotyczy także Kanady. Ostatnio okazało się w Ontario, że muzułmanie mogą starać się o pomoc socjalną dla swoich żon. Madeleine Meilleur, minister odpowiedzialna za sprawy socjalne ujawniła, odpowiadając na zapytanie Kanadyjskiego Stowarzyszenia Muzułmanów, że w rejonie Ontario jest co najmniej „kilkuset mężczyzn, którzy pozostają w związkach poligamicznych i uzyskują pomoc społeczną dla swoich żon”.


Oficjalnie bigamia pozostaje w Kanadzie nielegalna, a istniejące przepisy zabraniają ubiegać się o pomoc społeczną dla więcej niż jednej żony.  


W Wielkiej Brytanii przepisy bezpośrednio pozwalają na ubieganie się o zasiłki. Muzułmanin z czterema żonami może odpisać od podatku sumę 10 tys. funtów rocznie.


Nowy przepis stanowi, że w przypadku ważnego związku poligamicznego wnioskodawcy jak i pierwszej żonie będzie wypłacać się kwotę 92,80 funtów. Każdej następnej – kwotę 22,65 funtów.


Konserwatysta Chris Grayling stwierdził, że przepisy te są „całkowicie nieuzasadnione”. – W Wielkiej Brytanii związki poligamiczne są zakazane. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której system socjalny traktuje ludzi w różny sposób, co jest nie do przyjęcia i będzie służyć obniżeniu zaufania do systemu – podkreślił polityk. Przestrzegł również, że jest to precedens, który będzie prowadzić do coraz to nowszych żądań, aby kultura innych państw znalazła swoje odzwierciedlenie w brytyjskim prawie i systemie opieki społecznej.


Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.