Polscy parlamentarzyści o prześladowaniach w Nigerii

2012-03-16 00:00:00
Polscy parlamentarzyści o prześladowaniach w Nigerii

W czwartek odbyło się posiedzenie Zespołu Parlamentarnego Obrony Chrześcijan. Sytuację w Nigerii przedstawił specjalny gość - nigeryjski biskup Hiacynt Egobo.

W posiedzeniu uczestniczyli parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Głównym gościem czwartkowego posiedzenia był biskup Hiacynt Egobo z Wikariatu Apostolskiego Bomadi. Towarzyszył mu brat Damian Krzysztof Lenckowski. - Nigeria cierpi. Wykrwawia się. Nasz kraj jest bogaty w ludzi i złoża naturalne. Od czasu, gdy prezydentem kraju został chrześcijanin, muzułmanie chcą wywrócić ten porządek. Dlatego atakują chrześcijan. Przemoc i terror są wszechobecne w Nigerii, szczególnie na północy kraju ? mówił biskup. 
 
- Muzułmanie chcą sprowokować chrześcijan do akcji odwetowych, ale my ich nie atakujemy. Jednym z wielkich problemów jest islamska sekta Boko Haram, współpracująca z Al Kaidą. Wiedzę zdobywają w Jemenie, tam się szkolą - dodaje zwierzchnik wikariatu. Nigeryjski duchowny wspominał także o grudniowych zamachach i niedawnych atakach na wiernych przebywających w kościołach w Jos. - Potrzebujemy pomocy. Zadanie podstawowe to zdemaskowanie tych ludzi, którzy wyrządzają całe to zło. Również na arenie politycznej. W imieniu każdego Nigeryjczyka apeluję do Was, przybądźcie do nas i pomóżcie nam. Ludzie uciekają z północy na południe. Nawet prezydent nie jest w pełni bezpieczny. Chrześcijanie na północy są bezkarnie zabijani!
 
W Światowym Indeksie Prześladowań przygotowanym przez "Open Doors" Nigeria z miejsca 23-go wskoczyła na 13. Według różnych szacunków, w kraju tym zginęło w ubiegłym roku za wiarę co najmniej 300 osób. Niektóre źródła wskazują nawet na 1000 ofiar. Ksiądz Waldemar Cisło z "Pomocy Kościołowi w Potrzebie"wskazał w trakcie obrad, że zignorowanie przez zachodnie władzy trudnej sytuacji wewnętrznej w Nigerii może doprowadzić w tym kraju do wojny domowej.
 

źródło: opendoors.pl
mat
 
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.