Polska: biskupi zwracają uwagę na kryzys moralny
2009-03-12 00:00:00
Wybór przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, memoriał o problemach rodziny i obronie życia, sytuacja ekonomiczna w kraju, duszpasterstwo Polaków za granicą, zakończenie lustracji biskupów – to główne wątki dwudniowego, 347. zebrania plenarnego Episkopatu, które zakończyło się w środę w Warszawie.
Przewodniczący KEP na drugą, pięcioletnią kadencję został abp Józef Michalik. Jak nieoficjalnie dowiedziała się KAI wyboru dokonano przytłaczającą liczbą głosów: metropolita przemyski otrzymał ich ok. 65, podczas gdy do zwycięstwa wystarczyło 47. Według źródła KAI w gronie sześciu hierarchów, którzy - z największą liczbą głosów - przeszli do drugiej, decydującej tury wyborów znaleźli się (w kolejności alfabetycznej): bp Ignacy Dec, kard. Stanisław Dziwisz, abp Stanisław Gądecki, abp Sławoj Leszek Głódź, abp Józef Michalik i abp Kazimierz Nycz.
Podczas spotkania z dziennikarzami tuż po wyborze przewodniczący KEP pytany o wyzwania, przed jakimi staje dziś Kościół w Polsce abp Michalik wyraził nadzieję, że w Polsce będzie więcej wrażliwości i zrozumienia między ludźmi a „mniej kłamstwa, brutalności”. – Nie wolno nam przeoczyć tego, że w Polsce jest wielki kryzys moralny, wiele afer prowadzących do zadłużenia narodowego, wobec których wszyscy są bezsilni – podkreślił abp Michalik. Dodał, że "nie jest to problem fałszywej ekonomii, ale chorego systemu moralnego".
Na stanowisko wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski został ponownie wybrany abp Stanisław Gądecki - metropolita poznański.
Na zakończenie obrad biskupi wydali specjalne oświadczenie w związku z otrzymaną z Watykanu odpowiedzią na raport Kościelnej Komisji Historycznej i Zespołu ds. Oceny Etyczno-Prawnej dokumentów zgromadzonych w archiwach IPN dotyczących duchownych katolickich będących obecnie biskupami Komisji. W oświadczeniu biskupi napisali: „Stolica Apostolska stwierdza, że nie znajduje podstaw do oskarżenia członków Episkopatu Polski o zawinioną i dobrowolną współpracę ze służbami bezpieczeństwa PRL. W związku z powyższym biskupi uznają tę sprawę za zamkniętą”.
Hierarchowie stwierdzili też, że „pragnąc skupić się na misji duszpasterskiej” Episkopat nie zamierza w przyszłości zajmować stanowiska wobec materiałów gromadzonych przez służby bezpieczeństwa PRL przeciwko duchowieństwu. Wyrazili też przekonanie, iż „wierni nie ulegną próbom podważania moralnego autorytetu Kościoła i jego pasterzy, ale będą modlić się za Kościół i budować go swoją postawą wierności”.
Jednym z punktów zebrania była dyskusja o sprawach bioetycznych. Abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP podkreślił, że konieczna jest regulacja ustawodawcza tej sfery z poszanowaniem uniwersalnych wartości etycznych wyrastających z prawa naturalnego i godności człowieka. Zapowiedział, że za kilka dni odbędzie się posiedzenie kierowanego przezeń Zespołu Ekspertów, które zakończy się publikacją szerszej deklaracji w sprawach bioetycznych.
Natomiast kard. Stanisław Dziwisz w rozmowie z KAI ostro skrytykował postulat premiera Donalda Tuska, by podjąć otwartą debatę na temat eutanazji. Metropolita krakowski określił to jako „sztuczną dyskusję” i wywoływanie problemu tam gdzie go nie ma, co jest wielką nieodpowiedzialnością. Zdaniem hierarchy stanowisko w kwestii eutanazji winno być jednoznaczne: - Poszanowanie życia od samego początku do naturalnego końca. - Kto tę zasadę podważa, to przekonanie większości Polaków, jest to wielką nieodpowiedzialnością i krzywdą – podkreślił.
Według kard. Dziwisza bardzo poważnym wyzwaniem przed jakim stoi dziś Kościół w Polsce jest postawa relatywizmu moralnego, która niestety coraz bardziej jest obecna w świadomości społecznej. Jednym z dowodów jest inicjatywa dyskusji o eutanazji, gdzie „próbuje się podważyć to, co winno być niepodważalne”.
Zgromadzeni w warszawie biskupi zapoznali się z projektem memoriału w sprawie rodziny. Jego główne wątki to: nierozerwalność małżeństwa, misja rodzicielska i wsparcie rodzin w ich postulatach społeczno–prawnych.
Bp Stanisław Stefanek, jeden z autorów opracowania podkreślił, że istotne jest dziś wskazywanie na sakramentalny wymiarem małżeństwa, bowiem przeciętny człowiek przez sakrament małżeństwa pojmuje tylko ewentualnie jakiś poziom zobowiązań prawnych lub moralnych. Sakrament jest raczej kojarzony z umową, czy nawet kontraktem.
Bp Stefanek zwrócił również uwagę na znaczenie misji rodzicielskiej małżonków, która nie może być sprowadzana do przeciwdziałania niżowi demograficznemu, czy zapewniania przyszłych rąk do pracy. Misja ta może być przez małżeństwo przyjmowana jako program życiowy. Podkreślił, że w dokumencie zaakcentowano również problem obrony życia – także w kontekście nowych zagadnień związanych z postępem nauki i medycyny.
Konferencja Episkopatu Polski podjęła decyzję, że nie wprowadzi kadencyjności posługi proboszczów. Zastępca przewodniczącego Episkopatu powiedział KAI, że zostanie podtrzymana tradycyjna droga, jaką przewiduje prawo kanoniczne, które stanowi, że proboszcz może być odwołany zależnie od woli biskupa.
Sprawa ewentualnego wprowadzenia kadencyjności księży proboszczów była już dyskutowana kilkakrotnie podczas zebrań plenarnych Episkopatu Polski. Obszerne dossier argumentów „za” i „przeciw” w oparciu o liczne konsultacje referował na obecnym spotkaniu Episkopatu abp Gądecki. Zdecydowaną większością głosów biskupi postanowili, że kadencyjność posługi proboszczów nie zostanie wprowadzona.
Źródło: KAI
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.