Polska: marszałkowie obu izb Parlamentu krytykują Benedykta XVI
2009-02-03 00:00:00
Do zagranicznych krytykantów pouczających Ojca Świętego w związku ze zniesieniem ekskomuniki jaka ciążyła od 1988 r. na biskupach wyświęconych przez abpa Marcela Lefebvre’a oraz nagłośnioną przez media sprawą wypowiedzi jednego z nich bpa Richarda Williamsona na temat sposobu mordowania przez hitlerowców Żydów w obozie Auschwitz-Birkenau dołączyli polscy politycy. Benedykta XVI zaatakowali marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.
– Benedykt XVI popełnia błąd za błędem – stwierdził nikomu nieznany dotąd jako teolog Bogdan Borusewicz. – Wyraźnie Benedykt XVI odchodzi od linii, którą nakreślił i realizował Jan Paweł II. To nie jest dobra sytuacja – powiedział Borusewicz w pierwszym programie Polskiego Radia. Dziwi go brak informacji o warunkach, na jakich ekskomunika została zdjęta, a także to, że lefebryści nie złożyli jasnej deklaracji wierności nauczaniu Kościoła.
Oburzającą wypowiedź Borusewicza skrytykował biskup Tadeusz Pieronek. Hierarcha zwrócił uwagę, że prywatnie każdy może formułować swoje opinie, ale jeśli wypowiada je marszałek Senatu, to powinien wiedzieć, o czym mówi.
Żyłkę teologa odkrył w sobie także marszałek wyższej izby parlamentu Bronisław Komorowski. W wywiadzie dla Radia Zet, broniąc skrytykowanego za swe niestosowne wypowiedzi Borusewicza, wyraził swe zaniepokojenie decyzją Papieża.
Komorowskiego bardziej niż sprawa wypowiedzi Williamsona gorszy linia teologiczna Benedykta XVI. – Ja raczej bym oczekiwał od Kościoła - bo też należę do kategorii bardzo zaniepokojonych - wyjaśnienia, dlaczego do tej pory żyliśmy w przekonaniu, że przemiany soborowe po Soborze Watykańskim II są wielkim osiągnięciem Kościoła, a dzisiaj okazuje się, że trochę racji mieli lefebryści, którzy nie akceptowali rozwiązań soborowych, i za to w jakiejś mierze z Kościoła ich wykluczono. To mnie niepokoi – stwierdził marszałek Sejmu.
Źródło: dziennik.pl
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.