Polska: mniej wiernych uczestniczy w niedzielnych Mszach św.
2009-04-08 00:00:00

O 3, 8 procent spadła liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św. w 2008 roku w porównaniu z rokiem wcześniejszym, o 2, 3 proc. mniej wiernych przystąpiło do Komunii św. - wynika z najnowszych badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. Liczenie wiernych obecnych w kościele na Mszy św przeprowadzono 23 listopada 2008 roku.
Największym odsetkiem wiernych chodzących w niedzielę na Mszę św. może - tradycyjnie - poszczycić się diecezja tarnowska (67,8 proc., w roku 2007 - 72 proc.), na drugim miejscu rzeszowska (63,1 proc. w 2007 roku 68,5 proc.), na trzecim miejscu przemyska (59 proc. w 2007 roku 64,2 proc.).
Najmniejszy procent wiernych na niedzielnej Mszy odnotowano w diecezji szczecińsko-kamieńskiej (26,8 proc., w 2007 roku 29,3 proc.), łódzkiej (26,9 proc. w 2007 roku 28,6 proc.) i koszalińsko-kołobrzeskiej (27,4 w roku 2007 - 30,5 proc.).
Inaczej wygląda statystyka przyjmowania Komunii św. - największy odsetek wiernych (21,3 proc.) w diecezji opolskiej (przy udziale w Mszy św. 48,5 proc.), najmniejszy w sosnowieckiej (9, 8 proc. przy udziale wiernych w Mszy św. 27,9 proc.)
Udział wiernych w Mszy św. w diecezji warszawskiej i warszawsko-praskiej to odpowiednio 30,9 proc. i 34,3 proc. Przyjmowanie Komunii św. - 13,3 proc. oraz 14,3 proc.
– W dniu badań, 23 listopada ub. r. panowała wyjątkowo zła pogoda – tłumaczy ks. prof. Witold Zdaniewicz, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. – Jeden z księży proboszczów z diecezji płockiej napisał na ankiecie: «Uwaga! Dzisiejsze liczenie nie jest adekwatne, ponieważ był pierwszy atak zimy. Obecność ludzi w kościele zdecydowanie mniejsza». Te fakty miały jakiś wpływ na frekwencję wiernych w kościele".
Ks. Zdaniewicz przyznaje jednak, że pogoda i czas, w którym było przeprowadzenie liczenie, "nie podważają całkowicie hipotezy lansowanej przez media, że obserwujemy spadek liczby wiernych uczęszczających na Msze niedzielne". – Oczywiście, dane te dotyczą wprost konkretnej jednej niedzieli. Poczekamy do następnego roku, by przekonać się, czy ten trend będzie dalej obecny. W każdym razie te dane statystyczne mimo wszystko są jakimś znakiem zapytania dla duszpasterzy – podkreśla ks. Zdaniewicz.
Ogólnopolskie badanie dominicantes po raz pierwszy przeprowadzono w 1979 roku i od tego czasu prowadzone są systematycznie we wszystkich parafiach w Polsce. Przeprowadza się je raz w roku w wybraną niedzielę października lub listopada. W 2008 r. liczenie przeprowadzono w niedzielę 23 listopada.
Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC przekazuje parafiom, poprzez kurie diecezjalne, kwestionariusz. Za zorganizowanie i przeprowadzenie badań odpowiedzialny jest, zgodnie z instrukcją, proboszcz. Organizuje on ekipy osób liczących, którzy we wszystkich wejściach do świątyni zliczają wiernych, przychodzących na każdą Mszę niedzielną.
Ponadto, do kwestionariusza wpisuje się ogólną liczbę wiernych w parafii w celu określenia na jej podstawie liczby zobowiązanych do uczestnictwa w Mszy św. niedzielnej, oraz liczbę przystępujących do Komunii św.
Dla określenia wiarygodności uzyskiwanych w ten sposób danych, Instytut przeprowadza też badania kontrolne w wybranej parafii, niezależnie od proboszcza.
Źródło: KAI
Kierowani umiłowaniem Boga i Ojczyzny, a także odpowiedzialnością za losy Rzeczypospolitej i Narodu Polskiego, z pełnym przekonaniem wołamy: przestrzegamy wszystkich katolików przed głosowaniem w II turze wyborów prezydenckich na Rafała Trzaskowskiego!
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.