Polska: państwo chce wiedzieć niemal wszystko o obywatelach
2009-03-11 00:00:00
W 2011 roku ma powstać superbaza danych o Polakach. Znajdą się w niej poufne informacje o każdym z nas: ile zarabiamy, jakie płacimy podatki, alimenty, rachunki, czy jesteśmy karani – informuje dziennik.pl.
Dane do bazy przekazywać mają ministerstwa i urzędy państwowe, a wszystko to będzie zapisywane pod numerem PESEL.
Projekt na zlecenie kancelarii premiera przygotował Główny Urząd Statystyczny. Budowa bazy jest związana ze spisem powszechnym, który ma być przeprowadzony w 2011 r. GUS chce otrzymywać szczegółowe informacje o każdym Polaku od ministrów finansów, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, prezesów ZUS, KRUS, NFZ i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – czytamy na portalu dziennik.pl.
Do przedstawienia danych o osobach mieszkających na terenie jednostek administracyjnych w tym pobierających zasiłek i płacących alimenty zobowiązane będą Samorządy. Nakaz przesłania informacji o klientach obejmie także dostawców energii i usług telekomunikacyjnych.
Eksperci nie kryją swoich wątpliwości co do zgodności projektu z prawem. Generalny inspektor ochrony danych osobowych Michał Serzycki podkreślił, że wykorzystanie danych z państwowych instytucji, które były zbierane do celów niezwiązanych ze statystyką, jest bezprawne.
Kontrowersje wywołuje także treść pytań, które mają zadawać rachmistrze, m.in. o wyznanie, związki partnerskie i plany prokreacyjne. Wątpliwości nie rozwiewa fakt, że nie będzie obowiązku udzielenia na nie odpowiedzi. Nie można natomiast pominąć pytań o dojazdy do pracy, remonty czy numery telefonów i e-maile.
Mimo zapewnień GUS, że zgromadzone informacje będzie przetwarzał jedynie dla potrzeb statystycznych, eksperci obawiają się, że samo zgromadzenie danych na temat obywateli w jednym miejscu jest niebezpieczne. Centralna baza danych może być narażona na atak z zewnątrz czy wyciek. Samo gromadzenie tak wielkiej ilości informacji o obywatelach przez państwo budzi pytanie, jak się to ma do gwarantowanej konstytucyjnie wolności jednostki.
Źródło: dziennik.pl
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.