Polska: państwo chce wiedzieć niemal wszystko o obywatelach
2009-03-11 00:00:00
W 2011 roku ma powstać superbaza danych o Polakach. Znajdą się w niej poufne informacje o każdym z nas: ile zarabiamy, jakie płacimy podatki, alimenty, rachunki, czy jesteśmy karani – informuje dziennik.pl.
Dane do bazy przekazywać mają ministerstwa i urzędy państwowe, a wszystko to będzie zapisywane pod numerem PESEL.
Projekt na zlecenie kancelarii premiera przygotował Główny Urząd Statystyczny. Budowa bazy jest związana ze spisem powszechnym, który ma być przeprowadzony w 2011 r. GUS chce otrzymywać szczegółowe informacje o każdym Polaku od ministrów finansów, sprawiedliwości, spraw wewnętrznych, prezesów ZUS, KRUS, NFZ i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – czytamy na portalu dziennik.pl.
Do przedstawienia danych o osobach mieszkających na terenie jednostek administracyjnych w tym pobierających zasiłek i płacących alimenty zobowiązane będą Samorządy. Nakaz przesłania informacji o klientach obejmie także dostawców energii i usług telekomunikacyjnych.
Eksperci nie kryją swoich wątpliwości co do zgodności projektu z prawem. Generalny inspektor ochrony danych osobowych Michał Serzycki podkreślił, że wykorzystanie danych z państwowych instytucji, które były zbierane do celów niezwiązanych ze statystyką, jest bezprawne.
Kontrowersje wywołuje także treść pytań, które mają zadawać rachmistrze, m.in. o wyznanie, związki partnerskie i plany prokreacyjne. Wątpliwości nie rozwiewa fakt, że nie będzie obowiązku udzielenia na nie odpowiedzi. Nie można natomiast pominąć pytań o dojazdy do pracy, remonty czy numery telefonów i e-maile.
Mimo zapewnień GUS, że zgromadzone informacje będzie przetwarzał jedynie dla potrzeb statystycznych, eksperci obawiają się, że samo zgromadzenie danych na temat obywateli w jednym miejscu jest niebezpieczne. Centralna baza danych może być narażona na atak z zewnątrz czy wyciek. Samo gromadzenie tak wielkiej ilości informacji o obywatelach przez państwo budzi pytanie, jak się to ma do gwarantowanej konstytucyjnie wolności jednostki.
Źródło: dziennik.pl
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.