Polska: posłowie organizują się w obronie życia

2011-06-10 00:00:00
Polska: posłowie organizują się w obronie życia


Od piątku w polskim Sejmie działa Parlamentarny Zespół na rzecz Ochrony Życia. – Zespół powstał, aby propagować społeczne nauczanie Kościoła w sferze życia od narodzenia, aż do naturalnej śmierci – mówi jego przewodniczący, Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości. Zespół na razie składa się z 64 posłów z PIS, PJN oraz PO. Trwają rozmowy z innymi posłami, dla których priorytetem jest sprawa prawnej ochrony życia ludzkiego od jego początku do naturalnej śmierci. Przynależność partyjna nie odgrywa roli.

Inspiracją dla założycieli jest projekt ustawy przedłożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej oraz Fundację Pro - Prawo do życia – informuje „Nasz Dziennik”. Pierwsze czytanie projektu ustawy, która wprowadza prawną ochronę życia wszystkich dzieci nienarodzonych planowane jest pod koniec czerwca. W rekordowym czasie kilku tygodni podpisało się pod nim ponad pół miliona Polaków.

Pewne sprawy wydają się nam oczywiste. Nie można być przyjacielem życia bez jego bezwarunkowej ochrony. Zależy nam więc na tym, aby do naszego zespołu przystąpili koleżanki i koledzy parlamentarzyści, którzy podzielają nauczanie społeczne Kościoła katolickiego w kwestii ochrony życia – mówi poseł Dziedziczak.

Chcemy wywołać dyskusję wokół tej sprawy w Sejmie i skłonić posłów, niezależnie od ich przynależności partyjnej, do refleksji nad nią. Pamiętamy sytuację, gdy inicjatywa Contra in vitro złożyła w Sejmie podobny projekt. Wówczas partia rządząca, która - co znamienne - ma w nazwie "obywatelska", odrzuciła go już w pierwszym czytaniu. W języku sejmowym oznacza to dosłownie: "Nie rozmawiajmy o tym" – dodaje.

Parlamentarzysta jest przekonany, że zwłaszcza w tej sprawie ważne jest wzniesienie się ponad podziały partyjne. – Ten temat musi być obecny w Sejmie. Lobby lewicowo-liberalne nie śpi i cały czas propaguje wśród posłów swój światopogląd stojący w rażącej kontrze do prawa naturalnego i wywiedzionych z niego praw człowieka – zaznacza Jan Dziedziczak.

Zespół będzie organizować spotkania z ekspertami, konferencje, pokazy filmów i wystawy związane z problematyką ochrony życia. Przygotowano już harmonogram działań. – W pierwszej kolejności pragniemy zaprosić do udziału w nim organizacje działające na rzecz obrony życia, również przedstawicieli komitetu inicjatywy ustawodawczej – informuje  Dziedziczak, zaznaczając, że Sejm nie może zignorować głosu ponad pół miliona obywateli.

Radość z faktu powołania zespołu wyraził w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" Mariusz Dzierżawski, prezes Fundacji Pro - Prawo do życia i pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej. – Im więcej takich inicjatyw, tym lepiej. Za każdym razem, gdy posłowie, reprezentanci społeczeństwa opowiadają się za życiem, jest nadzieja, że więcej ludzi poprze nasz projekt – ocenia Dzierżawski.

Jego zdaniem obecnie obowiązująca ustawa jest hańbą dla polskiego parlamentaryzmu. – Wierzę, że zostanie wkrótce zmieniona. Słyszałem już głosy, nawet od posłów partii rządzącej, którzy deklarowali w rozmowie ze mną poparcie dla pełnej ochrony życia. Nasza inicjatywa nie jest akcją polityczną. Przede wszystkim kierujemy swój głos do ludzi sumienia, którzy za oczywiste uważają ochronę życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Tym bardziej cieszą nas wszystkie tego typu inicjatywy – zaznacza Mariusz Dzierżawski.

Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. P. Skargi zainicjowało akcję „Zadzwoń do posła”, która jest masowym apelem do parlamentarzystów o głosowanie za prawem każdego dziecka do narodzin. W ramach akcji powstała strona internetowa www.nienarodzeni.org.pl, na której czytamy m.in.: „Nasz pomysł jest prosty - zadzwonić, napisać lub odwiedzić posła na Sejm RP z najbliższego nam okręgu i namówić do poparcia ustawy. Na naszej stronie znajdziesz wszystkie potrzebne dane i materiały, dzięki którym możesz nakłonić swojego przedstawiciela w parlamencie do opowiedzenia się za życiem - od poczęcia do naturalnej śmierci”.

Wystarczy wejść na podstronę „Zadzwoń do posła”, podpisać się pod przygotowanym apelem (lub napisać własny) i wysłać do wybranego przez siebie parlamentarzysty. Wszystkie dane o posłach zostały udostępnione na stronie www.nienarodzeni.org.pl.

Pytanie do polityków o stanowisko wobec kwestii ochrony życia jest zasadne zawsze, jednak wypływa najczęściej przed wyborami – zauważa „Nasz Dziennik”. Według Mariusza Dzierżawskiego, społeczeństwo ma prawo wiedzieć, jakie zdanie w tej kluczowej sprawie mają przedstawiciele partii zasiadający w ławach sejmowych. Obecna ustawa zakłada sytuacje, w których można legalnie zabić dziecko przed jego narodzeniem, a przez swoich zwolenników jest nazywana "kompromisem".

Źródło: „Nasz Dziennik”, PiotrSkarga.pl, rp.pl,

Komentarz PiotrSkarga.pl:
To jedna z najwspanialszych inicjatyw polskich parlamentarzystów! Istnieje wielka potrzeba takich właśnie celowych koalicji ponad - nieraz żałosnymi - podziałami politycznymi. Istnieje wiele innych problemów, które przy podobnej współpracy być może udałoby się rozwiązać.

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.