Polska: teolożki luterańskie domagają się dostępu do funkcji pastora dla kobiet

2009-09-10 00:00:00

Brak ordynacji kobiet na pastorów w polskiej wspólnocie ewangelicko-augsburskiej to przejaw przemocy strukturalnej – uważają teolożki luterańskie. Od wczoraj trwa w Mikołajkach międzynarodowa konferencja, podczas której członkinie wspólnot ewangelicko-augsburskich z Polski, Niemiec, Łotwy, Rosji będą rozmawiać o wkładzie protestantyzmu w przezwyciężanie tzw. przemocy strukturalnej.

W Polsce – inaczej niż w większości wspólnot ewangelicko-augsburskich – nie ordynuje się kobiet na pastorów. Praktykuje się jedynie ordynację na diakonisy – w całym kraju jest obecnie ich 18, w historii powojennej było ich w sumie ponad 70. - Kilka kobiet po teologii przygotowuje się do diakonatu – powiedziała diakon Małgorzata Gaś. Jej zdaniem, część kobiet, które chciałyby się realizować jako duchowny luterański, nie prosi o ordynację na diakona, ponieważ wiedzą, że nie otrzymają potem ordynacji na pastora. Poza tym, choć oficjalnie się o tym nie mówi, z powodu płci, w Polsce wydłużony jest czas oczekiwania na ordynację na diakonisę.

Od 2007 roku w polskiej wspólnocie luterańskiej funkcjonuje Synodalna Komisja ds. Kobiet, która oficjalnie zgłosiła prośbę o stanowisko Synodu Kościoła na temat ordynacji kobiet na duchownych. Jesienią 2008 roku Komisja Synodalna ds. Teologii i Konfesji wydała oświadczenie, że nie ma teologicznych ani biblijnych przeciwwskazań dla ordynacji kobiet na pastorów. Jedyne przeciwwskazania są społeczno-ekumeniczne.

Biorąca udział w spotkaniu w Mikołajkach „biskup” Barbel Wartenberg-Potter powiedziała, że jest trzecią w kolejności kobietą wybraną na „biskupa” w Niemczech. W jej diecezji jedna trzecia pastorów to kobiety.

Źródło: KAI

Cóż, gdzie diabeł nie może ...
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.