Najnowszy, wrześniowo-październikowy numer „Polonia Christiana” w dużej mierze poświęciliśmy edukacji, przede wszystkim w polskim wydaniu na przestrzeni ostatnich lat.
Czy rosnące statystyki dotyczące liczby naszych rodaków legitymujących się wyższym wykształceniem przekładają się na ich lepszy stan wiedzy? Jakie są efekty reform edukacyjnych ostatnich dwóch dekad? Czy forsowany obecnie model edukacyjny skupiający się w coraz większym stopniu na przygotowaniu młodych ludzi do odnalezienia się na rynku pracy wyczerpuje powołanie oraz ambicje dzisiejszej szkoły? Wiemy to z pierwszej ręki, bowiem na naszych łamach stan polskiej edukacji recenzują m.in. wybitni profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni.
Ponadto, w numerze m.in. o drodze, jaką przebyła Malta do niedawnej legalizacji rozwodów, niestety, przy dużym udziale katolików (w tym nawet duchownych), o tym, jak Polacy z narodu walecznego, zdolnego, by w każdej chwili stanąć w obronie zagrożonej wolności stali się zbiorowością… rozbrojoną i bezradną, a także o dziejach lewicy niemieckiej: jak aktywiści dzisiejszej partii „Zielonych” z antysystemowych miejskich partyzantów stali się nieodłącznym elementem politycznego establishmentu – rodzimego i unijnego.
W „Polonia Christiana” nie może zabraknąć reporterskich wypraw (tym razem do hiszpańskiego Burgos, irlandzkiego Glendalough i kresowego Podkamienia), barwnych relacji z interesujących wystaw (królewskich zbiorów z Hiszpanii oraz śląskiej sztuki gotyckiej), intrygujących felietonów (Jacka Bartyzela i Grzegorza Brauna).
Jarosław Szarek ciekawie opisuje ostre ideowe spory w akademickim Krakowie okresu międzywojennego, zaś Roberto de Mattei, autor książki o kulisach Soboru Watykańskiego II przybliża nam je w rozmowie z Jose Antonio Uretą.
„Polonia Christiana” dostępna jest w naszej
księgarni internetowej, salonach prasowych, prenumeracie oraz wydaniu elektronicznym:
epch.poloniachristiana.pl