Polska edukacja - rozkwit czy upadek?

2011-09-02 00:00:00
Polska edukacja - rozkwit czy upadek?

Najnowszy, wrześniowo-październikowy  numer „Polonia Christiana” w dużej mierze poświęciliśmy edukacji, przede wszystkim w polskim wydaniu na przestrzeni ostatnich lat.

Czy rosnące statystyki dotyczące liczby naszych rodaków legitymujących się wyższym wykształceniem przekładają się na ich lepszy stan wiedzy? Jakie są efekty reform edukacyjnych ostatnich dwóch dekad? Czy forsowany obecnie model edukacyjny skupiający się w coraz większym stopniu na przygotowaniu młodych ludzi do odnalezienia się na rynku pracy wyczerpuje powołanie oraz ambicje dzisiejszej szkoły? Wiemy to z pierwszej ręki, bowiem na naszych łamach stan polskiej edukacji recenzują m.in. wybitni profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni. 

Ponadto, w numerze m.in. o drodze, jaką przebyła Malta do niedawnej legalizacji rozwodów, niestety, przy dużym udziale katolików (w tym nawet duchownych), o tym, jak Polacy z narodu walecznego, zdolnego, by w każdej chwili stanąć w obronie zagrożonej wolności stali się zbiorowością… rozbrojoną i bezradną, a także o dziejach lewicy niemieckiej: jak aktywiści dzisiejszej partii „Zielonych” z antysystemowych miejskich partyzantów stali się nieodłącznym elementem politycznego establishmentu – rodzimego i unijnego. 

W „Polonia Christiana” nie może zabraknąć reporterskich wypraw (tym razem do hiszpańskiego Burgos, irlandzkiego Glendalough i kresowego Podkamienia), barwnych relacji z interesujących wystaw (królewskich zbiorów z Hiszpanii oraz śląskiej sztuki gotyckiej), intrygujących felietonów (Jacka Bartyzela i Grzegorza Brauna).

Jarosław Szarek ciekawie opisuje ostre ideowe spory w akademickim Krakowie okresu międzywojennego, zaś Roberto de Mattei, autor książki o kulisach Soboru Watykańskiego II przybliża nam je w rozmowie z Jose Antonio Uretą.

„Polonia Christiana” dostępna jest w naszej księgarni internetowej, salonach prasowych, prenumeracie oraz wydaniu elektronicznym: epch.poloniachristiana.pl
 
Zapraszamy do lektury!

"Polonia Christiana"
 
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.