Polska edukacja - rozkwit czy upadek?

2011-09-02 00:00:00
Polska edukacja - rozkwit czy upadek?

Najnowszy, wrześniowo-październikowy  numer „Polonia Christiana” w dużej mierze poświęciliśmy edukacji, przede wszystkim w polskim wydaniu na przestrzeni ostatnich lat.

Czy rosnące statystyki dotyczące liczby naszych rodaków legitymujących się wyższym wykształceniem przekładają się na ich lepszy stan wiedzy? Jakie są efekty reform edukacyjnych ostatnich dwóch dekad? Czy forsowany obecnie model edukacyjny skupiający się w coraz większym stopniu na przygotowaniu młodych ludzi do odnalezienia się na rynku pracy wyczerpuje powołanie oraz ambicje dzisiejszej szkoły? Wiemy to z pierwszej ręki, bowiem na naszych łamach stan polskiej edukacji recenzują m.in. wybitni profesorowie i wykładowcy wyższych uczelni. 

Ponadto, w numerze m.in. o drodze, jaką przebyła Malta do niedawnej legalizacji rozwodów, niestety, przy dużym udziale katolików (w tym nawet duchownych), o tym, jak Polacy z narodu walecznego, zdolnego, by w każdej chwili stanąć w obronie zagrożonej wolności stali się zbiorowością… rozbrojoną i bezradną, a także o dziejach lewicy niemieckiej: jak aktywiści dzisiejszej partii „Zielonych” z antysystemowych miejskich partyzantów stali się nieodłącznym elementem politycznego establishmentu – rodzimego i unijnego. 

W „Polonia Christiana” nie może zabraknąć reporterskich wypraw (tym razem do hiszpańskiego Burgos, irlandzkiego Glendalough i kresowego Podkamienia), barwnych relacji z interesujących wystaw (królewskich zbiorów z Hiszpanii oraz śląskiej sztuki gotyckiej), intrygujących felietonów (Jacka Bartyzela i Grzegorza Brauna).

Jarosław Szarek ciekawie opisuje ostre ideowe spory w akademickim Krakowie okresu międzywojennego, zaś Roberto de Mattei, autor książki o kulisach Soboru Watykańskiego II przybliża nam je w rozmowie z Jose Antonio Uretą.

„Polonia Christiana” dostępna jest w naszej księgarni internetowej, salonach prasowych, prenumeracie oraz wydaniu elektronicznym: epch.poloniachristiana.pl
 
Zapraszamy do lektury!

"Polonia Christiana"
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.