Polska przystąpi do paktu fiskalnego

2012-01-31 00:00:00
Polska przystąpi do paktu fiskalnego

24 kraje Unii Europejskiej i Polska, podpiszą umowę fiskalną dotyczącą większej dyscypliny finansowej – to efekt poniedziałkowego szczytu w Brukseli. Na wejście do paktu nie zdecydowały się Wielka Brytania i Czechy.

Polski premier jechał na szczyt, ogłaszając że warunkiem przystąpienia naszego kraju do paktu fiskalnego, mocno obniżającego poziom suwerenności ekonomicznej, będzie gwarancja uczestnictwa we wszystkich spotkaniach państw strefy euro. Obawiano się bowiem, że eurogrupa, podejmując część decyzji dotyczących państw o wspólnej walucie tylko we własnym gronie, będzie chciała stworzyć „Europę dwóch prędkości”. Polski postulat nie został spełniony, ale rząd i tak zdecydował się wejść do paktu. 
 
Kraje spoza strefy euro będą jednak dopraszane na tematyczne szczyty Eurolandu dotyczące na przykład konkurencyjności, czy zatrudnienia, oraz przynajmniej raz w roku na szczyty dotyczące wdrażania paktu fiskalnego. Natomiast rozmowy dotyczące walki z kryzysem zadłużenia będą ograniczone do przywódców strefy euro. Za każdym razem jednak będą oni musieli uzasadnić spotkanie – przypomina portal money.pl. Donald Tusk twierdzi, że to było dla nas do zaakceptowania. - Uzyskany kompromis nie satysfakcjonuje nas w 100 procentach. Ale na tyle, że uznajemy pakt za wart naszego podpisu – powiedział premier. 
 
Unijni przywódcy uzgodnili także utworzenie od 1 lipca 2012 roku nowego funduszu ratunkowego dla strefy euro – wartego 500 mld euro Europejskiego Mechanizmu Stabilności.
 
Po spotkaniu polskiego premiera z nowym szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Szulzem, niemiecki polityk stwierdził, iż Tusk obiecał mu, że Polska wejdzie do strefy euro w 2015 roku. Szef rządu zdementował jednak te rewelacje. 

 
Źródło: Money.pl
 
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!