Polska przystąpi do paktu fiskalnego

2012-01-31 00:00:00
Polska przystąpi do paktu fiskalnego

24 kraje Unii Europejskiej i Polska, podpiszą umowę fiskalną dotyczącą większej dyscypliny finansowej – to efekt poniedziałkowego szczytu w Brukseli. Na wejście do paktu nie zdecydowały się Wielka Brytania i Czechy.

Polski premier jechał na szczyt, ogłaszając że warunkiem przystąpienia naszego kraju do paktu fiskalnego, mocno obniżającego poziom suwerenności ekonomicznej, będzie gwarancja uczestnictwa we wszystkich spotkaniach państw strefy euro. Obawiano się bowiem, że eurogrupa, podejmując część decyzji dotyczących państw o wspólnej walucie tylko we własnym gronie, będzie chciała stworzyć „Europę dwóch prędkości”. Polski postulat nie został spełniony, ale rząd i tak zdecydował się wejść do paktu. 
 
Kraje spoza strefy euro będą jednak dopraszane na tematyczne szczyty Eurolandu dotyczące na przykład konkurencyjności, czy zatrudnienia, oraz przynajmniej raz w roku na szczyty dotyczące wdrażania paktu fiskalnego. Natomiast rozmowy dotyczące walki z kryzysem zadłużenia będą ograniczone do przywódców strefy euro. Za każdym razem jednak będą oni musieli uzasadnić spotkanie – przypomina portal money.pl. Donald Tusk twierdzi, że to było dla nas do zaakceptowania. - Uzyskany kompromis nie satysfakcjonuje nas w 100 procentach. Ale na tyle, że uznajemy pakt za wart naszego podpisu – powiedział premier. 
 
Unijni przywódcy uzgodnili także utworzenie od 1 lipca 2012 roku nowego funduszu ratunkowego dla strefy euro – wartego 500 mld euro Europejskiego Mechanizmu Stabilności.
 
Po spotkaniu polskiego premiera z nowym szefem Parlamentu Europejskiego Martinem Szulzem, niemiecki polityk stwierdził, iż Tusk obiecał mu, że Polska wejdzie do strefy euro w 2015 roku. Szef rządu zdementował jednak te rewelacje. 

 
Źródło: Money.pl
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!