Polski rząd nie podpisał listu w sprawie zrównania totalitaryzmów

2010-12-15 00:00:00
Polski rząd nie podpisał listu w sprawie zrównania totalitaryzmów

Sześć krajów chce zrównania zbrodni komunistycznych z nazistowskimi – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. List w tej sprawie do unijnej komisarz sprawiedliwości Viviane Reding, którego inicjatorem jest Litwa, podpisali oprócz przedstawiciela tego kraju szefowie MSZ Łotwy, Bułgarii, Rumunii, Węgier, Czech. Wśród sygnatariuszy nie ma ministra Radosława Sikorskiego…

W dokumencie, do którego dotarła „Rz“, znalazł się apel o karanie za „pochwalanie, negowanie lub trywializowanie zbrodni reżimów totalitarnych przeciw grupom ludzi z powodu ich statusu społecznego lub poglądów politycznych“. W liście nie pada słowo „komunizm“, ale sygnatariusze mają na myśli przestępstwa dokonywane na terenie ZSRR lub państw satelickich, gdzie ofiary były właśnie w ten sposób wskazywane, w odróżnieniu od nazizmu, gdzie ludzie ginęli ze względu na swe pochodzenie etniczne.

Zaprzeczanie zbrodniom nazistowskim jest już w Unii karane, choć nie wszystkie kraje mają szczegółowe przepisy w tej sprawie. Komisja Europejska ma przedstawić raport o wdrożeniu przepisów i właśnie ten moment Litwa i inni sygnatariusze listu uznali za dogodny do zgłoszenia kolejnej inicjatywy – czytamy w „Rz”.

Inicjatorzy nie poinformowali polskiego MSZ. Na pewno będziemy w tej dyskusji, tak jak dotąd, obecni – powiedział „Rz“ Marcin Bosacki, rzecznik ministerstwa. Przypomniał, że zgodnie z Konstytucją RP Polska potępia obie formy totalitaryzmu.

Źródło: „Rzeczpospolita”
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025