Polskie boje o ochronę życia na Litwie
2008-05-20 00:00:00
Waldemar Tomaszewski, polski poseł do litewskiego parlamentu i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, przedstawił projekt ustawy antyaborcyjnej wzorowanej na polskim prawie. Znalazł się on w programie obrad wiosennej sesji parlamentu – informuje „Dziennik”. Inicjatywa ta nie pozostała bez echa w Polsce – zarówno organizacje zwolenników jak i przeciwników zakazu aborcji starają się być aktywne za północno–wschodnią granicą.
W kwietniu polscy obrońcy życia pojawili się na debatach w litewskim parlamencie i zebraniach tamtejszej Komisji Rodziny Episkopatu. – Zależy nam, żeby uratować jak najwięcej dzieci. Uważamy, że polskie prawo sprawia, że tak właśnie się dzieje, więc trzeba się dzielić tym dobrem na zewnątrz – tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Z litewską siecią Centrów Rodziny polskie organizacje pro-life współpracują od lat. Jak twierdzi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Konrad Szymański, przed decydującym czytaniem litewskiej ustawy antyaborcyjnej ma zostać zaprezentowane „wspólne stanowisko europarlamentarzystów, którzy poprą to, że litewscy politycy szukają lepszych gwarancji dla życia ludzkiego od samego jego początku".
Polscy obrońcy życia chcą przygotować plakaty, ulotki i gazetki. – Można je wydrukować w Polsce i przewieźć na Litwę – mówi Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International - Europa.
Działalność obrońców życia pragnie zneutralizować Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Polskie feministki wysłały do litewskich parlamentarzystów list, a do mediów własne „raporty” o „opłakanych” – jak utrzymują – skutkach polskiej ustawy.
Jeśli Litwa przyjmie ustawę antyaborcyjną, stanie się czwartym po Malcie, Irlandii i Polsce krajem europejskim zakazującym aborcji – czytamy w „Dzienniku”.
Źródło: „Dziennik”
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.