Polskie boje o ochronę życia na Litwie
2008-05-20 00:00:00
Waldemar Tomaszewski, polski poseł do litewskiego parlamentu i przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, przedstawił projekt ustawy antyaborcyjnej wzorowanej na polskim prawie. Znalazł się on w programie obrad wiosennej sesji parlamentu – informuje „Dziennik”. Inicjatywa ta nie pozostała bez echa w Polsce – zarówno organizacje zwolenników jak i przeciwników zakazu aborcji starają się być aktywne za północno–wschodnią granicą.
W kwietniu polscy obrońcy życia pojawili się na debatach w litewskim parlamencie i zebraniach tamtejszej Komisji Rodziny Episkopatu. – Zależy nam, żeby uratować jak najwięcej dzieci. Uważamy, że polskie prawo sprawia, że tak właśnie się dzieje, więc trzeba się dzielić tym dobrem na zewnątrz – tłumaczy w rozmowie z Dziennikiem Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
Z litewską siecią Centrów Rodziny polskie organizacje pro-life współpracują od lat. Jak twierdzi eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Konrad Szymański, przed decydującym czytaniem litewskiej ustawy antyaborcyjnej ma zostać zaprezentowane „wspólne stanowisko europarlamentarzystów, którzy poprą to, że litewscy politycy szukają lepszych gwarancji dla życia ludzkiego od samego jego początku".
Polscy obrońcy życia chcą przygotować plakaty, ulotki i gazetki. – Można je wydrukować w Polsce i przewieźć na Litwę – mówi Ewa Kowalewska, dyrektor Human Life International - Europa.
Działalność obrońców życia pragnie zneutralizować Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Polskie feministki wysłały do litewskich parlamentarzystów list, a do mediów własne „raporty” o „opłakanych” – jak utrzymują – skutkach polskiej ustawy.
Jeśli Litwa przyjmie ustawę antyaborcyjną, stanie się czwartym po Malcie, Irlandii i Polsce krajem europejskim zakazującym aborcji – czytamy w „Dzienniku”.
Źródło: „Dziennik”
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.
2025 rok będzie niewątpliwie rokiem, w którym lewackie środowiska będą chciały osiągnąć jeden z swoich ideologicznych celów – wprowadzenie (pod pretekstem zwiększania świadomości na temat zdrowia) edukacji seksualnej według własnej wizji. Czym takie eksperymenty kończą się widzimy, czytając wiadomości z krajów zachodniej Europy o demoralizujących zajęciach prowadzonych już nawet w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych. W styczniu obrońcy normalności w polskich szkołach organizują protesty w obronie polskiej szkoły – w stolicach Małopolski i Pomorza Zachodniego.
Kontynuując inicjatywę SKCh im. Ks. Piotra Skargi i grupy Apostolatu Fatimy, spotykamy się w najbliższy piątek 3 stycznia 2025 r. na wspólnej modlitwie. Gorąco zachęcamy Państwa do dołączenia, co można uczynić osobiście (w Krakowie) lub zdalnie za pośrednictwem transmisji na żywo przez serwis YouTube.