Pomagajmy razem z misjonarzami i misjonarkami
2012-03-02 00:00:00

Już w niedzielę każdy z nas będzie mógł wesprzeć misje i misjonarzy. Tegoroczna Niedziela Misyjna przeżywana będzie pod hasłem: "Daj świadectwo miłości i pomóż Kościołowi w krajach misyjnych".
- Wszyscy powinniśmy czuć się odpowiedzialni za działalność misyjną Kościoła - przypomina bp Jerzy Mazur SVD. Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji wyjaśnia, że możemy to czynić na różne sposoby: idąc za Chrystusem, naśladując Go jako misjonarze i misjonarki, a także poprzez modlitwę, ofiarowanie cierpień czy ofiary materialne.
Obecnie ponad 2 tysiące misjonarzy z Polski pracuje w blisko stu krajach świata. Głoszą Ewangelię, budują kościoły, szkoły i szpitale, pomagają potrzebującym. Te projekty misyjne mogą realizować dzięki pomocy materialnej wiernych z Polski.
Od kilku lat II Niedziela Wielkiego Postu to w Polsce dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami, stąd nazywana jest w skrócie Niedzielą "Ad Gentes". Są wówczas zbierane do puszek datki na finansowanie projektów misyjnych za pośrednictwem Dzieła Pomocy "Ad Gentes" przy Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.
W 2011 roku z ofiar zebranych w tym dniu do puszek na konto Dzieła wpłynęło 1 888 250,87 PLN. Z tych ofiar Dzieło Pomocy "Ad Gentes" sfinansowało 174 projekty: edukacyjnych 37, charytatywnych 27, medycznych 19, ogólnoewangelizacyjnych 91.
Od 2011 roku istnieje możliwość wysłania SMS-ów o treści "Misje" na numer 72032 (koszt 2, 46 PLN z VAT). W ten sposób można wspierać misjonarzy przez cały rok. W czasie ubiegłorocznej akcji zebrano 92 211,44 zł. Całość tej kwoty została przekazana na realizację 8 projektów humanitarnych zgłoszonych przez misjonarzy do Dzieła Pomocy "Ad Gentes". Polscy misjonarze zrealizowali je w krajach Afryki (Tanzania, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska) oraz w Ameryce Południowej (Jamajka, Ekwador, Peru, Boliwia). ? Wszystkim dobrodziejom razem z polskimi misjonarzami i misjonarkami wyrażam wdzięczność za dotychczasową duchową i materialną pomoc misjom. Zapewniamy o pamięci w modlitwie ? mówi bp Mazur.
Przewodniczący Komisji ds. Misji zachęca też do dalszego wspierania dzieła misyjnego Kościoła: ? Dzięki naszemu świadectwu miłości pomagamy razem z misjonarzami i misjonarkami Kościołowi w krajach misyjnych. Zapalamy światełko nadziei w sercach wielu ludzi żyjących w biedzie i ubóstwie - mówi.
Źródło: Biuro Episkopatu Polski
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.