Pomnik na razie pozostanie

2008-02-26 00:00:00

Pomnik ks. Piotra Skargi na krakowskim placu św. Marii Magdaleny na razie pozostanie na swoim miejscu. Niestety, nie jest to spowodowane zmianą poglądów władz miasta, a jedynie ograniczonymi finansami – informuje „Nasz Dziennik”. Pomysł przeniesienia monumentu, który podnoszą liberalne i lewicowe środowiska, zapewne powróci, wraz z pojawianiem się środków na remont placu – podkreśla gazeta.

Pomnik ks. Piotra Skargi stanął na placu św. Marii Magdaleny w 2001 r., dzięki śp. Zbigniewowi Chojnackiemu, Starszemu Arcybractwa Miłosierdzia. Już wtedy środowiska związane z „Gazetą Wyborczą” wyrażały głośny sprzeciw i podniosły larum, domagając się rychłej zmiany decyzji. Redakcja zorganizowała nawet specjalny plebiscyt, w którym udowadniała, że pomnik nie pasuje do placu i jeśli w ogóle - to powinien znaleźć się w innym, mniej reprezentacyjnym miejscu – czytamy w „NDz”.

W związku z planowanym remontem ul Grodzkiej pojawiła się informacja, że renowacji poddany zostanie również plac św. Marii Magdaleny. Pomnik ks. Piotra Skargi miał zostać przeniesiony na dziedziniec pobliskiego Collegium Broscianum. Plany przeniesienia pomnika zaakceptował Jacek Majchrowski (związany z LiD), prezydent Krakowa. Sprzeciwu nie wyraził także autor pomnika, prof. Czesław Dźwigaj.

Zabrakło jednak konsultacji społecznych w tej sprawie. – Pomysł usunięcia pomnika ks. Skargi nie jest podyktowany troską o urokliwość placu św. Marii Magdaleny. To zwyczajna hucpa, aby pozbyć się niewygodnego symbolu, jakim stale jest dla Krakowa i Polski postać ks. Piotra Skargi - podkreśla Sławomir Skiba, wiceprezes Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi, które oprotestowało plany usunięcia pomnika swojego patrona.

Jak ustalił „Nasz Dziennik”, budząca kontrowersje przeprowadzka pomnika została odłożona w czasie z powodów finansowych. Rozpisany przetarg na remont ul. Grodzkiej nie obejmuje placu, a prace budowlane ruszą już w marcu. – Plac św. Marii Magdaleny nie będzie uwzględniony, bo nie będzie na to pieniędzy w tegorocznym budżecie. Skupiamy się na głównych ciągach komunikacyjnych. Jeśli pojawią się dodatkowe środki, takie zadania z pewnością będziemy realizować, ale i w takim przypadku sprawa pomnika nie jest jeszcze przesądzona - powiedział „NDz” Jacek Bartlewicz, rzecznik Krakowskiego Zarządu Komunalnego.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.