Biskupi Portugalii wyrazili zaniepokojenie zapowiedzianymi przez rząd zmianami w przepisach dotyczących szkół niepublicznych, w tym katolickich placówek oświatowych. Podczas wczorajszego spotkania w Fátimie przewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii (CEP), abp Jorge Ortiga zwrócił uwagę „na prawo rodziców do wyboru dla swoich dzieci szkoły, którą uważają za najlepszą”.
Hierarcha zauważył, że ostatnie wypowiedzi przedstawicieli socjalistycznego rządu José Socratesa są niepokojące dla szkolnictwa prywatnego i mogą być odbierane jako zagrażające „wolności nauczania”. – Wszelkie próby działań państwa przeciwko szkolnictwu niepublicznemu, w szczególności placówkom należącym do Kościoła, są pogwałceniem podstawowych zasad społeczeństwa wolnego i demokratycznego – stwierdził przewodniczący CEP.
Stanowisko portugalskich biskupów jest reakcją na zapowiedziane przez wiceministra edukacji, João Matę zmiany w ustawie o szkolnictwie, które dotyczą m.in. finansowego wsparcia przez państwo niepublicznych placówek oświatowych. Podczas konferencji zorganizowanej 4 listopada w Lizbonie przedstawiciel rządu poinformował o planowanej renegocjacji warunków współpracy Ministerstwa Edukacji ze szkołami prywatnymi.
W opinii portugalskich biskupów, istnieje poważne zagrożenie obniżenia państwowych subsydiów dla szkół prowadzonych przez Kościół katolicki, co gabinet José Socratesa może wprowadzić „w imię rzekomych oszczędności”. – Tymczasem, fakt istnienia placówek niepublicznych już w dużym stopniu odciąża państwowe finanse – zauważył abp Ortiga. – Mam nadzieję, że ten argument będzie brany pod uwagę przy ewentualnych próbach zmiany dotychczasowych warunków współpracy ze szkołami niepublicznymi. Jestem głęboko przekonany, że dojdziemy do porozumienia w rozmowach z Ministerstwem Edukacji dla dobra uczniów, rodziców i całego kraju – dodał przewodniczący CEP.
Zarzuty o dyskryminację katolickich placówek oświatowych pojawiały się w ostatnich miesiącach także w kontekście szkolnictwa wyższego. Prof. Manuel Braga da Cruz, rektor Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego w Lizbonie, uznawanego za jedną z najlepszych uczelni w tym kraju, kilkakrotnie informował media, iż jest ona systematycznie pomijana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w rozdziale stypendiów studenckich.
Źródło: KAI