Portugalia: czuwanie w obronie życia

2010-10-25 00:00:00
Portugalia: czuwanie w obronie życia

Diecezja w Lizbonie przygotowuje się do czuwania modlitewnego w obronie życia. Główne uroczystości zostały zaplanowane na 27 listopada w zabytkowym klasztorze Hieronimitów w podlizbońskim Belém. Wieczorne czuwanie wprowadzi diecezję Lizbony w okres tegorocznego adwentu.

Jak poinformował Agencję Ecclesia kardynał-patriarcha Lizbony José Policarpo, wydarzenie jest zachętą do większej troski o życie i jego ochronę przed wszelkiego rodzaju atakami oraz stanowi „zaproszenie do życia pełnią, którą daje Bóg”. – Kościół wykonuje służbę na rzecz życia. Głosi, że pochodzi ono od Boga oraz walczy o prawdę o życiu – dodał portugalski hierarcha.

W liście skierowanym do parafii kard. José Policarpo zaprosił do Belém na „Czuwanie Na Rzecz Życia” przede wszystkim rodziny, kobiety ciężarne, które otrzymają tam specjalne błogosławieństwo, a także młodzież. Zachęcił też do organizacji wieczornych czuwań w poszczególnych kościołach diecezji. Patriarcha Lizbony przypomniał równocześnie, że pomysłodawcą tegorocznych modlitw w obronie życia na całym świecie jest papież Benedykt XVI, który sam przewodniczyć będzie liturgii w intencji obrony życia w wigilię adwentu w bazylice św. Piotra w Rzymie.

Jak poinformował dziennik „Díário de Notícias”, podobnych inicjatyw do „Czuwania Na Rzecz Życia” można spodziewać się również w innych regionach Portugalii, gdyż kard. José Policarpo zasugerował organizację wieczornych czuwań biskupom innych diecezji.

Źródło: KAI
31 stycznia 1985 roku zmarł w Monachium Józef Mackiewicz, miłujący prawdę badacz prawdziwego oblicza komunizmu w sowieckim wydaniu. Jako jeden z pierwszych, Mackiewicz opisał zbrodnię dokonaną przez Związek Sowiecki w Katyniu. Antykomunizm tego wielkiego pisarza, dziennikarza i publicysty był efektem twierdzenia, że dialogu ze zbrodniarzem po prostu się nie prowadzi.
Tysiąclecie pierwszej koronacji króla polskiego to wielka rocznica, w której przeżywanie wpisuje się inicjatywa przybliżenia tej pięknej karty z historii Polski podczas spotkań naszych „Klubów”. Do rozważań o znaczeniu powstania Królestwa Polskiego zaprosiliśmy znakomitego historyka – prof. Grzegorza Kucharczyka. Spotka się on z Państwem już w tym tygodniu...
26 stycznia 1699 roku, 326 lat temu, Rzeczpospolita Obojga Narodów zawarła z Imperium Osmańskim pokój w serbskich Karłowicach, zamykający ekspansyjne plany władców islamskiego Imperium Osmańskiego. Dzięki sile Rzeczpospolitej chrześcijańska Europa Środkowa i Wschodnia obroniły się przed islamizacją, a państwo osmańskie zadeklarowało zachowanie kościołów i praktyk przez mnichów rzymskokatolickich na terenie tureckiego państwa, obejmującego m.in. Bałkany.
Już w najbliższych dniach i tygodniach tygodniach nasze Kluby „Polonia Christiana”, a wraz z nimi znawca żywotów świętych Jacek Kotula, zawitają do szeregu miejscowości na Podkarpaciu i w Małopolsce. Podczas spotkań będą z nami obecne relikwie tego niezwykłego pustelnika z Libanu.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!