Portugalia: elity chcą powrotu monarchii

2012-02-02 00:00:00
Portugalia: elity chcą powrotu monarchii


Elita intelektualna Portugalii opublikowała w internecie manifest, wzywający do przywrócenia w tym kraju monarchii. Jak podkreślają jego autorzy, funkcjonująca ponad sto lat republika nie zdała egzaminu. Kilkudziesięciu znanych portugalskich intelektualistów i artystów podkreśla, że jedynie rządy króla mogą wyprowadzić kraj z kryzysu. Sygnatariusze manifestu wskazali nawet na księcia Duarte Pio de Bragança, jako na jedynego prawowitego następcę tronu.

Winą za dramatyczny stan portugalskiej gospodarki, problemy społeczne oraz słabość systemu politycznego, sympatycy monarchii obarczyli ustrój republikański. „Potrzebujemy dziś pilnie jako głowy państwa kogoś, kto służy krajowi, a nie czerpie z niego korzyści” – brzmi fragment manifestu.

Autorzy manifestu uważają, że Portugalia powinna pójść w ślady Hiszpanii i przywrócić władzę królewską. Liderem ruchu, który ogłosił manifest w sprawie restauracji monarchii w Portugalii jest architekt Gonçalo Ribeiro Telles. Wśród sygnatariuszy znajdują się m.in. pisarz Miguel Esteves Cardoso i muzyk Pedro Ayres Magalhães.

Portugalia jest republiką od 1910 roku. Nowy ustrój polityczny został ustanowiony wkrótce po obaleniu rządów króla Manuela II z dynastii Bragança i jego ucieczce na Gibraltar.

Źródło. rp.pl, PiotrSkarga.pl

Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!