Portugalia: nauczanie Kościoła na trudny czas kryzysu

2012-01-04 00:00:00
Portugalia: nauczanie Kościoła na trudny czas kryzysu

Podczas noworocznej homilii metropolita Lizbony zachęcił wiernych w pogrążonej w kryzysie finansowym Portugalii do odkrycia walorów katolickiej nauki społecznej.

Kard. José Policarpo zwrócił uwagę, że katolicka nauka społeczna bywała ostatnimi czasy zapominana, a obecnie jest okazja, by do niej powrócić. Jest to głos Kościoła, który „rzuca światło na konkretną rzeczywistość i nadaje jej sens, także w tym, co odnosi się do kwestii społecznych i gospodarczych. Nauka ta otwiera nas na wyższość hojności nad egoizmem, uczy nas pierwszeństwa dobra wspólnego, pomaga, byśmy nie ograniczali się jedynie do potrzeb materialnych, ale otwierali się na transcendentny wymiar człowieka i dziejów – przypomniał szef portugalskiego episkopatu. 
 
Tylko sprawiedliwi mogą wprowadzać sprawiedliwość i tylko ci, którzy doświadczyli wewnętrznego pokoju, mogą walczyć o pokój społeczny – wyjaśnił hierarcha dodając, że potrzeba do tego ofiarności i duchowej równowagi.

Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat. Poza ojczyzną żyje już ponad 5 mln obywateli, czyli niemal połowa wszystkich mieszkańców kraju. W budżecie na 2012 rok przewidziano znaczne redukcje kadry kierowniczej samorządów terytorialnych, a także personelu armii, służby zdrowia i oświaty, wydłużono czas pracy o pół godziny i zlikwidowano jeden z dni wolnych. Wszystko przez szalejący w tym kraju od 2009 roku kryzys finansowy. 
 


 
Źródło: Radio Watykańskie, Money.pl 
 
Rankiem 16 lipca 1251 r., gdy Szymon Stock odmawiał piękną, ułożoną przez siebie modlitwę Flos Carmeli, wedle jego własnej relacji jaką zdał ojcu Piotrowi Swayngtonowi, swojemu sekretarzowi i spowiednikowi: "nagle ukazała mi się Matka Boża w otoczeniu wielkiej niebiańskiej świty i trzymając w ręce habit Zakonu, powiedziała mi: "Weź, Najukochańszy Synu, ten szkaplerz twego Zakonu, jako wyróżniający znak i symbol przywilejów, który otrzymałam dla ciebie i dla wszystkich synów Karmelu. Jest to znak zbawienia, ratunek pośród niebezpieczeństw, przymierze pokoju i wszechwieczna ochrona. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego".
„Proroctwa nie lekceważcie. Przepowiednie dla Polski” Pawła Kota i Adama Kowalika to fascynująca podróż po proroctwach, które Pan Bóg i Najświętsza Maryja Panna skierowali do nas za pośrednictwem polskich i zagranicznych wizjonerów.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.