Portugalia: prymat szkoły państwowej szkodzi społeczeństwu

2011-02-07 00:00:00
Portugalia: prymat szkoły państwowej szkodzi społeczeństwu

W Portugalii trzeba wprowadzić pełną wolność i demokrację również na polu oświaty – uważa rektor Portugalskiego Uniwersytetu Katolickiego prof. Manuel Braga da Cruz. Skrytykował on coraz silniej odczuwany monopol państwowy w szkolnictwie. 6 lutego obchodzi się w Portugalii Dzień Uniwersytetu Katolickiego pod hasłem: „Na rzecz prymatu rodziny w edukacji”.

Prawo i obowiązek szerzenia oświaty należy do społeczeństwa, a w nim przede wszystkim do rodziny – podkreślił rektor katolickiej uczelni. Jego zdaniem, należałoby zmienić konstytucyjny zapis o tym, że państwo ma obowiązek zapewnić edukację wszystkim obywatelom. Państwo nie może wychowywać, edukacja nie jest bowiem neutralna, państwo zaś zobowiązane jest do neutralności – uważa prof. Braga da Cruz.

Tymczasem w Portugalii narzuca się prymat państwowej szkoły publicznej. „Kościół natomiast broni pluralizmu szkół i ich równego traktowania finansowego” – dodał rektor uniwersytetu katolickiego. Zaznaczył, że w pluralizm godzą grudniowe zarządzenia rządu, ograniczające wsparcie dla szkół niepaństwowych. Dla uboższych Portugalczyków oznacza to ograniczenie wolności wyboru szkoły - stwierdził profesor.

W kontekście wspomnianych rozporządzeń rządowych przewodniczący Portugalskiego Stowarzyszenia Szkół Katolickich ks. Querubim da Silva zarzucił ministerstwu edukacji wprost dążenie do „likwidacji wszelkiej inicjatywy społeczeństwa”. Stowarzyszenie uważa za niewystarczające stawki wyznaczone przez ministerstwo dla społecznych placówek oświatowych.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.