Portugalia: socjaliści przegrali

2011-06-08 00:00:00
Portugalia: socjaliści przegrali


W przedterminowych wyborach parlamentarnych w Portugalii przegrała rządząca do tej pory Partia Socjalistyczna. Przywódca socjalistów Jose Socrates – wielki zwolennik tzw. małżeństw jednopłciowych – powiedział, że bierze na siebie odpowiedzialność za porażkę i zrezygnował ze stanowiska szefa partii. Socjaliści otrzymali według wstępnych wyników od 24,4 do 30 proc głosów. Opozycyjna Partia Socjaldemokratyczna (PSD) zdobyła od 37 do 42,5 proc.

Przewiduje się, że zwycięska partia PSD, kierowana przez Pedro Passos Coelho utworzy koalicyjny rząd z przedstawicielami partii konserwatywnej - CDS.

Przed nowym rządem stoi poważne wyzywanie. Będzie on musiał wdrożyć program oszczędnościowy, wymagany przez władze unijne, które zdecydowały się udzielić pomocy finansowej Portugalii.  

– Te wyniki, wyraźnie wskazują na zwycięstwo PSD i porażkę socjalistów – mówił tuż po ukazaniu się pierwszych danych wyborczych minister gospodarki Jose Vieira da Silva.

Szef Partii Socjalistycznej, ogłaszając dymisję, powiedział: – Ta porażka jest moją porażką i biorę na siebie pełną odpowiedzialność za nią. Socrates dodał, że chce dyskusji wewnętrznej nad przyszłością partii i wyboru nowych władz.

Szef partii zwycięskiej, Passos Coelho zapowiedział, że zrobi "wszystko, co możliwe", aby Portugalia była w stanie sprostać wymaganiom postawionym przez władze unijne.  

Chcę zapewnić tych, którzy obserwują nas z zagranicy, że Portugalia nie chce być ciężarem dla innych krajów, które udzieliły nam pożyczki. Wcześniej przyznawał, że dwa lub trzy najbliższe lata będą bardzo trudne dla kraju.  

Socrates złożył rezygnację ze stanowiska premiera w marcu, rozpisując przedterminowe wybory, po tym jak opozycja w parlamencie odrzuciła kolejny – czwarty rządowy pakiet oszczędnościowy.

Przewiduje się, że Portugalczyków w najbliższym czasie czeka podwyżka podatków, zamrożenie emerytur państwowych i wynagrodzeń oraz cięcia w zasiłkach dla bezrobotnych.

Podczas rządów socjalistów zalegalizowano w kraju tzw. małżeństwa jednopłciowe. Władze prowadziły także wrogą politykę wobec szkół katolickich.

Źródło: BBC, AS

Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.