Ponad 80 tys. aborcji zostało przeprowadzonych na terenie Portugalii od 2007 roku, kiedy to nastąpiła liberalizacja przepisów o ochronie życia. Jak poinformowała lizbońska Federacja Ochrony Życia, prawie 13,5 tys. z nich przeprowadziły kobiety, które już wcześniej poddawały się tego typu „zabiegom”.
Biskup Porto Manuel Clemente, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Portugalii, zwraca uwagę, że obecne ustawodawstwo traktuje życie w lekceważący sposób, a pseudorozwiązania techniczne „nie rozwiązują ludzkich problemów”. – Praktykowane przez publiczne szpitale zabiegi aborcyjne przypominają jakąś nową formę antykoncepcji, w dodatku finansowanej z pieniędzy podatników – stwierdził bp Manuel Clemente. Hierarcha przypomniał, że podczas referendum pytano Portugalczyków jedynie o karanie osób dokonujących aborcję. – Unikano dyskusji nad istotą sprawy – podkreśla bp Clemente.
Jak podkreśliła Isilda Pegado, przewodnicząca Federacji Ochrony Życia, kraj potrzebuje refleksji nad krwawą zbrodnią, którą praktykuje poprzez legalizację aborcji. Kierowana przez nią federacja zorganizowała 10 lutego w Lizbonie spotkanie przy okrągłym stole z udziałem parlamentarzystów, podczas którego przedstawiono wyniki badań. Organizacja domaga się zaprzestania finansowania aborcji przez państwo oraz zlikwidowania 30-dniowego zwolnienia chorobowego dla kobiet dokonujących aborcji. – 30 dni zwolnienia chorobowego dla osoby dokonującej aborcji na życzenie, w momencie kiedy w kraju trwa dyskusja na temat zlikwidowania dni wolnych od pracy w święta narodowe i kościelne jest pomyłką – stwierdziła Pegado.
Według szacunków portugalskich lekarzy, zaledwie 1/3 kobiet po aborcji stawia się na obowiązkowe porady z zakresu planowania rodziny. Mimo tego, władze szpitali pozwalają na powtórne „zabiegi”. Wśród kobiet, które od 2007 roku dokonały aborcji w Portugalii są osoby, które uczyniły to już czterokrotnie.
Przepisy o dopuszczalności aborcji na żądanie matki obowiązują w Portugalii od sierpnia 2007 roku. Tylko w ubiegłym roku przeprowadzono w tym kraju ok. 20 tys. tzw. zabiegów przerwania ciąży.
Źródło: KAI
Copyright © by STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ IM. KS. PIOTRA SKARGI | Aktualności | Piotr Skarga TV | Apostolat Fatimy