Portugalia napiętnowana za ”wojenne” przyjęcie statku aborcyjnego

2009-02-05 00:00:00

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Portugalia naruszyła prawo do wolności słowa, gdy wysłała okręt wojenny, by uniemożliwić holenderskiej pływającej „klinice aborcyjnej” wpłynięcie na swoje wody. Oficjalnym celem wizyty grupy aborcjonistów była kampania informacyjna. W zamyśle - umożliwienie aborcji Portugalkom poza wodami terytorialnymi tego kraju – donosi „Nasz Dziennik”.

Portugalia wysłała w 2004 r. okręt wojenny, aby uniemożliwić wpłynięcie na swoje wody terytorialne jednostki należącej do holenderskiej organizacji "Kobiety na Falach" – przypomina dziennik. Trybunał w Strasburgu uznał wczoraj, że działania te były niewspółmierne do wspomnianych celów.

Trybunał orzekł, że wprawdzie Portugalia miała prawo zapobiegać niepokojom społecznym i chronić zdrowie, jednak w tym przypadku - ze względu na to, iż oficjalnie miała to być jedynie kampania informacyjna - doszło do naruszenia prawa do wolności słowa. W opinii sędziów, kraj ten mógł uciec się do innych metod, np. skonfiskować farmaceutyki przewożone na pokładzie statku – czytamy w „Naszym Dzienniku”.

Gazeta przypomina, że w momencie rejsu aborcja była dozwolona w Portugalii wyłącznie w razie zagrożenia życia matki i w kilku innych ściśle określonych przypadkach. W 2007 r. prawo to zliberalizowano, dopuszczając zabicie nienarodzonego dziecka „na życzenie” w ciągu pierwszych 10 tygodni ciąży.

Źródło: „Nasz Dziennik”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.