Portugalia zapłaci za niewpuszczenie statku aborcyjnego
2009-04-15 00:00:00
Europejski Trybunał Praw Człowieka nakazał rządowi Portugalii wypłacić odszkodowanie za niewpuszczenie na wody terytorialne tego kraju statku aborcyjnego w 2004 r. Nie dopuściła do tego portugalska marynarka wojenna.
Według sędziów, nie wpuszczając statku na swe wody terytorialne, władze Portugalii złamały 10 artykuł Konwencji Praw Człowieka, dotyczący „wolności wyrażania opinii”.
Socjalistyczny rząd Portugalii postanowił nie składać apelacji od wyroku. Wypłaci więc po 2 mln euro każdej z trzech organizacji feministycznych, zarządzających holenderskim statkiem „Borndiep”. Znany jest on jako „statek śmierci”, gdyż na wodach międzynarodowych na jego pokładzie dokonuje się aborcji u kobiet – obywatelek państw, w których przerywanie ciąży jest nielegalne lub podlega ograniczeniom.
Wspomniane trzy organizacje feministyczne, w tym „Women on Waves” („Kobiety na falach”) z Holandii, zaskarżyły wcześniej działania władz Portugalii przed tamtejszym wymiarem sprawiedliwości, jednak zarówno sąd administracyjny, jak i sąd najwyższy odrzuciły ich skargę. Na statku bowiem miały być przeprowadzone aborcje z pogwałceniem prawa portugalskiego.
Do 2007 r. obowiązywała w tym kraju ustawa z 1984 r. przewidująca za dokonanie aborcji karę do trzech lat więzienia, za wyjątkiem sytuacji, gdy ciąża była wynikiem gwałtu, gdy zagrażała życiu matki lub gdy płód był zdeformowany. Od dwóch lat kobieta może dokonać aborcji „na życzenie” do 10. tygodnia ciąży. Musi być jednak poinformowana o skutkach aborcji oraz o możliwości urodzenia dziecka i oddania go do adopcji.
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...