Poseł Artur Górski: interpelacja w obronie zagrożonej likwidacją wileńskiej biblioteki
2009-08-25 00:00:00
Czy rząd polski zamierza zareagować w sprawie likwidacji dawnej Biblioteki Wróblewskich w Wilnie? – pyta w interpelacji poselskiej Artur Górski (PiS). Jak podkreśla, plany litewskiego ministerstwa oświaty dotyczące likwidacji placówki oświaty i nauki, które chce zlikwidować tę placówkę "kojarzoną nierozerwalnie z Wilnem” nieuchronnie doprowadzą do rozproszenia, a może nawet do zniszczenia cennych woluminów.
Jak informuje „Tygodnik Wileńszczyzny”, o próbie likwidacji Biblioteki Wróblewskich polską placówkę dyplomatyczną poinformowało kierownictwo tej instytucji zaniepokojone o przyszłość zbiorów.
Pod koniec lipca rozpoczęto zbieranie podpisów przeciwko planom rządu Republiki Litwy. Swój sprzeciw wyrazili już liczni przedstawiciele świata nauki, działacze społeczni, artyści, zarówno Litwini, jak i Polacy, a ponadto znani naukowcy z Polski, Francji, Włoch, a także z USA.
Artur Górski podkreśla, że aby liczne protesty przyniosły efekt, musi nastąpić interwencja polskich władz, „które powinny czuć się współodpowiedzialne za polską kulturę pozostawioną na Wileńszczyźnie”.
Dawna Biblioteka Wróblewskich gromadzi 4 mln pozycji, m.in. zbiory Bielińskich, Ciechanowskich, Fedorowiczów, Grużewskich, Platerów czy Weyssenhoffów. Najstarszy wolumin pochodzi z XII wieku – informuje „Nasz Dziennik”.
Źródło: „Nasz Dziennik”, „Tygodnik Wileńszczyzny”
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.