Poseł Artur Górski: interpelacja w obronie zagrożonej likwidacją wileńskiej biblioteki
2009-08-25 00:00:00

Czy rząd polski zamierza zareagować w sprawie likwidacji dawnej Biblioteki Wróblewskich w Wilnie? – pyta w interpelacji poselskiej Artur Górski (PiS). Jak podkreśla, plany litewskiego ministerstwa oświaty dotyczące likwidacji placówki oświaty i nauki, które chce zlikwidować tę placówkę "kojarzoną nierozerwalnie z Wilnem” nieuchronnie doprowadzą do rozproszenia, a może nawet do zniszczenia cennych woluminów.
Jak informuje „Tygodnik Wileńszczyzny”, o próbie likwidacji Biblioteki Wróblewskich polską placówkę dyplomatyczną poinformowało kierownictwo tej instytucji zaniepokojone o przyszłość zbiorów.
Pod koniec lipca rozpoczęto zbieranie podpisów przeciwko planom rządu Republiki Litwy. Swój sprzeciw wyrazili już liczni przedstawiciele świata nauki, działacze społeczni, artyści, zarówno Litwini, jak i Polacy, a ponadto znani naukowcy z Polski, Francji, Włoch, a także z USA.
Artur Górski podkreśla, że aby liczne protesty przyniosły efekt, musi nastąpić interwencja polskich władz, „które powinny czuć się współodpowiedzialne za polską kulturę pozostawioną na Wileńszczyźnie”.
Dawna Biblioteka Wróblewskich gromadzi 4 mln pozycji, m.in. zbiory Bielińskich, Ciechanowskich, Fedorowiczów, Grużewskich, Platerów czy Weyssenhoffów. Najstarszy wolumin pochodzi z XII wieku – informuje „Nasz Dziennik”.
Źródło: „Nasz Dziennik”, „Tygodnik Wileńszczyzny”
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.