Poseł Palikota szefem komisji edukacji

2011-11-18 00:00:00
Poseł Palikota szefem komisji edukacji

Przewodniczącym sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży został Artur Bramora z Ruchu Palikota. Jest optykiem, posiada wykształcenie średnie. 

Sejmowym zwyczajem jest, że przed wyborem szefa komisji, posłowie zadają kandydatowi pytania, od odpowiedzi na nie uzależniając swoje ewentualne poparcie w głosowaniu. Od Artura Bramory parlamentarzyści w żaden sposób nie mogli uzyskać jakiejkolwiek opinii, nawet w kwestiach zasadniczych. Pytano go m.in. o to, czy dopuszcza, by dzieci i młodzież miały prawo do posiadania i zażywania narkotyków, co sądzi o zmianach dotyczących podstawy programowej kształcenia ogólnego oraz jak modyfikowałby system egzaminów zewnętrznych?  Poseł Ruchu Palikota ripostował dwoma zdaniami:  Nie będę odpowiadał dziś na merytoryczne pytania, w większości zadane przez państwa z powodu naszych różnic programowych. Wydaje mi się, że jesteśmy w stanie wypracowywać takie kompromisy, które będą rozsądne i będą gwarantowały pójście edukacji we właściwym kierunku - oświadczył.

Poseł PiS Zbigniew Dolata, przywołał jeden z internetowych wywiadów Bramory, w którym na pytanie, czy popiera wyrok na hitlerowskich zbrodniarzach w Norymberdze, odpowiedział - jak relacjonował Dolata - „zdecydowanie nie”. 
 
Posłowie dopytywali też o wykształcenie nowego szefa komisji. Posiadam dwa profile średniego wykształcenia - usłyszeli w odpowiedzi. Zapytano więc wprost, czy oznacza to, że Bramora ma świadectwo dojrzałości.  Jestem technikiem mechanikiem i technikiem optykiem, to są dwa zawody, z czego drugi jest po maturze - stwiedził.
 
Jak relacjonuje „Nasz Dziennik”, głosowanie w sprawie szefa Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży trzeba było przeprowadzić dwukrotnie, ponieważ za pierwszym razem za kandydaturą Bramory opowiedziało się 15 posłów, 15 było przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu. Po przerwie, w drugim głosowaniu, członka Ruchu Palikota poparło 19 posłów, 14 było przeciwko, a 1 wstrzymał się od głosu.
 
 
Źródło: „Nasz Dziennik”, Niezalezna.pl
 
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.