Posłowie chcą przywilejów dla matek

2012-02-08 00:00:00
Posłowie chcą przywilejów dla matek

W rządowym Projekcie ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego mają się znaleźć zapisy o specjalnych ulgach dla kobiet – postulat PSL. Jeszcze kilka dni temu, ostry sprzeciw wobec tego rozwiązania wyraził premier. 

Ludowcy chcą, by reforma emerytalna nie dotknęła w sposób drastyczny wszystkich kobiet. Premier zapowiedział bowiem, że będą one pracować do 67. roku życia, a więc 7 lat dłużej, niż obecnie. Taki sam wiek emerytalny przewiduje się dla mężczyzn. PSL proponuje, by za każde urodzone dziecko matka miała prawo do zaliczenia na poczet czasu pracy 3 lat.
 
Wczoraj SLD rozpoczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie emerytur. „Solidarność” już zebrała półtora miliona podpisów pod takim wnioskiem. W środę w tej sprawie z przedstawicielami partii politycznych spotka się Bronisław Komorowski. Prezydent zamierza przeprowadzić minidebatę emerytalną – informuje „Rzeczpospolita”. 
 
Wiele wskazuje na to, że postulat PSL znajdzie się w rządowym projekcie. Nie wiadomo jednak, jak zachowają się wówczas posłowie PO, z których część zapowiada, iż złoży w Sejmie poprawkę likwidującą przepis o przywilejach dla matek. Koalicja dysponuje obecnie w Sejmie większością zaledwie 5 głosów.
 
Kobiety nie są jedyną grupą społeczną, dla której przywileje chcą wywalczyć posłowie. Wśród części polityków dominuje przekonanie, że lista tzw. zawodów trudnych, których wykonywanie uprawnia do wcześniejszej emerytury, jest zbyt krótka. 
 
 
Źródło: Rp.pl 
 
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.
We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!