Posłowie PiS złożyli u marszałka Sejmu projekt ustawy o in vitro
2009-06-19 00:00:00
Projekt ustawy o ochronie genomu ludzkiego i embrionu ludzkiego, który przygotowała grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem posła Bolesława Piechy, trafił w czwartek do marszałka Sejmu. Według „Naszego Dziennika”, podpisało się pod nim 91 posłów PiS, w tym prezes Jarosław Kaczyński i przewodniczący klubu parlamentarnego Przemysław Gosiewski.
Projekt ustawy zakazującej sztucznego zapłodnienia metodą in vitro został wniesiony do laski marszałkowskiej jako inicjatywa poselska, a nie klubowa – informuje „NDz”. Według posła Piechy, kluczowy jest artykuł 15, który zakazuje tworzenia embrionu ludzkiego poza organizmem kobiety. Autorzy projektu podnoszą, że nie istnieje prawo do posiadania dziecka. Próbują również rozwiązać problem już poddanych krioprezerwacji embrionów. Czytamy w nim, że niedopuszczalne są wszelkie ingerencje w genom ludzki powodujące jego dziedziczne zmiany. Zakazane zostają: niszczenie embrionu, tworzenie embrionu poza organizmem kobiety, tworzenie chimer i hybryd, klonowanie człowieka, a także wszelkie praktyki eugeniczne – podaje dziennik.
Projekt posła Piechy zostanie skierowany pod obrady najprawdopodobniej jesienią. – Będzie to sprawdzian dla izby poselskiej – mówi poseł PiS Artur Górski.
– To jest kwestia sumienia każdego parlamentarzysty. Jeżeli ktoś bierze na poważnie słowa Ojca Świętego, nie będzie miał większych wątpliwości, czy poprzeć ten projekt, czy nie – zaznacza poseł Jan Dziedziczak (PiS). – Uważam, że ten projekt jest bardzo dobry i potrzebny, z całego serca go popieram – dodaje.
– Nie robiłem szacunków którzy posłowie z której partii się podpisywali, lista jest otwarta, nadal można się podpisywać – powiedział KAI poseł Piecha. Nie chciał oceniać jakie szanse ma jego projekt. – Nie myślałem o tym w kategoriach szans, sprawy bioetyczne wymagają po prostu uregulowania i powinny być uregulowane w Polsce – dodał Piecha.
Zdaniem posła, obecnie w Polsce zagrożone jest życie istnień ludzkich - w postaci zarodków tworzonych w procedurze in vitro. Tylko niewielka część jest implantowana, inne są zamrażane lub skazywane na obumarcie.
Projekt wprowadza całkowity zakaz stosowania w Polsce metody in vitro. Zakłada jednak również „etap przejściowy”, podczas którego zamrożone już wcześniej zarodki ludzkie mogą być adoptowane przez pary.
U marszałka Sejmu znajduje się już projekt Inicjatywy "Contra in vitro", który zawiera nowelizację Kodeksu Karnego. Zakłada kary pozbawienia wolności za stosowanie metody sztucznego zapłodnienia in vitro – przypomina KAI.
Źródło: KAI, Nasz Dziennik
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.