Powstał Europejski Instytut Nauk Społecznych

2012-04-24 00:00:00
Powstał Europejski Instytut Nauk Społecznych

Nowy ośrodek naukowo-dydaktyczny rozpoczął działalność we Francji, dzięki współpracy europejskich środowisk zaangażowanych w obronę kultury chrześcijańskiej. 


- Wasza instytucja ma do odegrania niezwykle istotną rolę w zakresie uświadamiania Europie jej chrześcijańskich korzeni – powiedział zgromadzonym na inauguracji działalności placówki naukowej ksiądz kardynał Walter Brandmüller, profesor, wykładowca oraz przewodniczący międzynarodowej Komisji Historycznej Kościoła Współczesnego (w latach 1998-2006) i Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Uroczystość odbyła się 20 kwietnia.
 
Celem Europejskiego Instytutu Nauk Społecznych jest organizacja studiów, wykładów, seminariów i szkoleń adresowanych do młodzieży i dorosłych zaangażowanych w realizację wartości chrześcijańskich w życiu społecznym. Instytut powstał dzięki wsparciu Federacji Pro Europa Christiana.
 
Misją Instytutu jest udostępnianie i popularyzacja wiedzy o chrześcijańskim dziedzictwie Europy poprzez organizację studiów humanistycznych i społecznych, popularyzację wiedzy, organizację szkoleń i warsztatów.  Zajęcia odbywają się w ośrodku w Creutzwaldzie, miejscowości zlokalizowanej we francuskiej Alzacji.

Radę naukową i kadrę dydaktyczną Instytutu tworzą między innymi: Cherles Zorgbibe, prawnik, profesor prawa publicznego, autor wielu publikacji z zakresu historii i prawa; ksiądz Marc Hausmann, doktor filozofii, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum; Gerard Duckrey, adwokat, doktor nauk politycznych i dawny wykładowca na Sorbonie; Francisco Pignatta, doktor prawa międzynarodowego. W skład władz Europejskiego Instytutu Nauk Społecznych weszli również członkowie polskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.



mat

Jacek Kotula wraz z Klubem "Polonia Christiana" zapraszają na kolejny fascynujący cykl spotkań, poświęconych życiu i cudom świętego Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego. Już wkrótce opowie o nim w Iwoniczu Zdroju, Rymanowie Zdroju i Babicy koło Rzeszowa.
Niezłomna osobowość, wielki patriotyzm i pełne oddanie Ojczyźnie – tymi słowami można określić postawę rotmistrza Witolda Pileckiego, który czynnie walczył o wolną Polskę w I i II wojnie światowej, w wojnie polsko – bolszewickiej oraz z władzą komunistyczną po 1945 roku. Na dwa spotkania z dr Anną Mandrelą, poświęcone tematowi kształtowania cnót i charakteru na przykładzie Pileckiego, zapraszają Kluby „Polonia Christiana” do Olsztyna i Elbląga.
W 1977 roku papież Paweł VI kanonizował o. Szarbela Machlufa, zmarłego w Wigilię 1898 roku duchownego maronickiego, mnicha i pustelnika, świętego Kościoła Katolickiego, znanego z licznych uzdrowień. Na najbliższych spotkaniach prowadzonych w obecności relikwii św. Szarbela, zorganizowanych w Poznaniu i we Wrocławiu, o życiu świętego opowie działacz katolicki Jacek Kotula.
W dniach 11-12 maja w Krakowie odbędzie się Krakowski Kiermasz Dobrej Książki, który będzie okazją do spotkania się w jednym miejscu z publicystami i naukowcami nie poddającymi się trendowi politycznej poprawności i uległości wobec dyktatu mediów głównego nurtu. Interesująco zapowiada się także przedpremierowa emisja „Cyber-niewolników” – nowego odcinka „Władców świata” wyprodukowanego przez nasze Stowarzyszenie.
Po sukcesie zeszłorocznej konferencji "Wiara i nauka w dobie sekularyzacji. Inteligentny projekt-ewolucja-stworzenie" idziemy za ciosem, organizując edycję drugą. W dniach 3-4 czerwca 2024 r. spotykamy się ponownie na Zamku Królewskim w Niepołomicach, by rozważać skomplikowane relacje między wiarą a nauką oraz dekonstruować mity darwinizmu. Uwaga - liczba miejsc ograniczona!