Powstał Europejski Instytut Nauk Społecznych

2012-04-24 00:00:00
Powstał Europejski Instytut Nauk Społecznych

Nowy ośrodek naukowo-dydaktyczny rozpoczął działalność we Francji, dzięki współpracy europejskich środowisk zaangażowanych w obronę kultury chrześcijańskiej. 


- Wasza instytucja ma do odegrania niezwykle istotną rolę w zakresie uświadamiania Europie jej chrześcijańskich korzeni – powiedział zgromadzonym na inauguracji działalności placówki naukowej ksiądz kardynał Walter Brandmüller, profesor, wykładowca oraz przewodniczący międzynarodowej Komisji Historycznej Kościoła Współczesnego (w latach 1998-2006) i Papieskiego Komitetu Nauk Historycznych. Uroczystość odbyła się 20 kwietnia.
 
Celem Europejskiego Instytutu Nauk Społecznych jest organizacja studiów, wykładów, seminariów i szkoleń adresowanych do młodzieży i dorosłych zaangażowanych w realizację wartości chrześcijańskich w życiu społecznym. Instytut powstał dzięki wsparciu Federacji Pro Europa Christiana.
 
Misją Instytutu jest udostępnianie i popularyzacja wiedzy o chrześcijańskim dziedzictwie Europy poprzez organizację studiów humanistycznych i społecznych, popularyzację wiedzy, organizację szkoleń i warsztatów.  Zajęcia odbywają się w ośrodku w Creutzwaldzie, miejscowości zlokalizowanej we francuskiej Alzacji.

Radę naukową i kadrę dydaktyczną Instytutu tworzą między innymi: Cherles Zorgbibe, prawnik, profesor prawa publicznego, autor wielu publikacji z zakresu historii i prawa; ksiądz Marc Hausmann, doktor filozofii, wykładowca na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum; Gerard Duckrey, adwokat, doktor nauk politycznych i dawny wykładowca na Sorbonie; Francisco Pignatta, doktor prawa międzynarodowego. W skład władz Europejskiego Instytutu Nauk Społecznych weszli również członkowie polskiego Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.



mat

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.