Powstanie list Episkopatu w obronie przed fałszowaniem prawd wiary

2012-03-13 00:00:00
Powstanie list Episkopatu w obronie przed fałszowaniem prawd wiary


Wróżbiarstwo, magia, okultyzm, satanizm, działalność sekt - to zagrożenia, na które chcą odpowiedzieć polscy biskupi. We wtorek na forum zebrania plenarnego Episkopatu Polski biskup pomocniczy ełcki Romuald Kamiński przedłożył projekt listu pasterskiego w obronie prawd wiary.

Jak podkreśla bp Kamiński, przyczyną podjęcia prac są liczne listy katolików "z terenu", zaniepokojonych nasilaniem się działalności sekt i filozofii wschodnich. To powoduje - jak zauważa hierarcha - olbrzymie zamieszanie wśród katolików. Ponadto, na co dzień, doświadczamy wielkiej nawałnicy zjawisk, takich jak wróżbiarstwo, magia, satanizm, okultyzm i wiele innych.

- Wielu ludzi w sposób nieświadomy wchodzi w tę tematykę nie zdając sobie sprawy, że to jest wejście na teren bardzo daleki do chrześcijaństwa - stwierdził biskup pomocniczy ełcki. Dlatego list pasterski ma pomóc przeciwdziałać wpływowi tych zjawisk na świadomość katolików, pokazać, jak się mają oni przed tym bronić. - Jest to trudne, bo sprawy zabrnęły za daleko - zauważył bp Kamiński.

Zdaniem hierarchy, zjawiska te są mocno wspierane przez media. Jeśli w wyszukiwarce internetowej wpiszemy hasło "wróżby", otrzymamy w sekundę około 3 miliony rezultatów. Dlatego bp Kamiński, oprócz listu pasterskiego widzi także potrzebę szerszej jego wersji dla mediów.

Pierwszorzędną sprawą - według hierarchy - jest osobista odpowiedź na pytanie: kim jest dla mnie Jezus Chrystus i wierność pierwszemu przykazaniu: "Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną".

- Trzeba najpierw stanąć na gruncie wiary, jej poprawności, potem pokazać do czego prowadzą te zagrożenia i wreszcie dać próbę odpowiedzi jak się mamy przed tym ratować - stwierdził bp Romuald Kamiński.

Źródło: KAI

We wtorek 1 kwietnia na Uniwersytecie Wileńskim można było zobaczyć unikatowe eksponaty – jeden z dwóch zachowanych egzemplarzy „Katechizmu” Matynasa Mažvydasa oraz pelerynę i biret Piotra Skargi – pierwszego rektora uczelni, która w chwili założenia nosiła nazwę Akademia i Uniwersytet Wileński Towarzystwa Jezusowego. W tym roku wileński uniwersytet świętuje 446 rocznicę wydania aktu fundacyjnego przez króla Stefana Batorego.
Nazywany jest Szaleńcem Niepokalanej. Wiedział, że Maryja jest papierkiem lakmusowym, który mówi o prawdziwości naszego katolicyzmu. Był przekonany, że jeśli ktoś zawierzy Maryi, nigdy się nie zawiedzie. O heroiczności i niegasnącym zapale św. Maksymiliana Kolbego opowie redaktor naczelny „Przymierza z Maryją" już we wtorek 8 kwietnia 2025 roku podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana" we Wrocławiu.
Takie wydarzenie już się nie powtórzy! Przypadające w tym roku milenium koronacji Bolesława Chrobrego wymaga godnego upamiętnienia i refleksji nad obecnym stanem Rzeczypospolitej. Jeśli przywracać blask naszej Ojczyźnie, to właśnie przez przywołanie najpiękniejszych momentów z jej dziejów – chwil potęgi, niezależności i rozkwitu chrześcijaństwa. Wspólnie uczcijmy 1000-lecie Królestwa Polskiego uroczystą konferencją w Warszawie. Rejestracja już trwa – liczba miejsc ograniczona!
19 marca bieżącego roku, w uroczystość św. Józefa, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi odwiedzili rzymską bazylikę poświęconą Oblubieńcowi Najświętszej Maryi Panny, znajdującą się na terenie dzielnicy Trionfale (San Giuseppe al Trionfale), by wziąć udział we Mszy Świętej w intencji wszystkich naszych Przyjaciół i Dobrodziejów - uczestników dwóch kampanii.
Od kanonizacji libańskiego duchownego, świętego Szarbela, minęło już blisko pół wieku ale historie z Jego życia i dokonanych cudach budzą nadal wielkie zainteresowanie. O kanonizowanym 9 października 1977 roku Jusufie Antunemie Machlufemie, czyli świętym Szarbelu, będzie się można więcej dowiedzieć podczas spotkań Klubów „Polonia Christiana” w Szczecinie, Stargardzie i Choszcznie. Na spotkaniach pod tytułem „Święty Szarbel i Jego cuda” będą obecne z relikwie libańskiego świętego.