Poznań: Marsz dla Życia po raz szósty

2009-08-03 00:00:00

Prawie sto osób przeszło w południe 2 sierpnia ulicami Poznania w Marszu dla Życia, który już po raz szósty w tym roku zorganizowała w stolicy Wielkopolski młodzież akademicka w obronie życia dzieci nienarodzonych.

Uczestnicy marszu wzięli udział we Mszy św. kościele św. Małgorzaty na Śródce. Podczas liturgii osiem osób przystąpiło do duchowej adopcji – polegającej na codziennym odmawianiu modlitwy przez dziewięć miesięcy w intencji jednego nienarodzonego dziecka zagrożonego aborcją.

W kazaniu proboszcz parafii katedralnej – do której należy kościół św. Małgorzaty – ks. prałat Ireneusz Szwarc przestrzegał, że „każdy kto dokonuje aborcji i każdy kto dokonuje eutanazji popełnia najcięższy grzech: czyn przeciwko Bogu i przeciwko człowiekowi”.

Uczestnicy pochodu przeszli przez Most Jordana, który łączy Śródkę z Ostrowiem Tumskim z najstarszą na ziemiach polskich katedrą. Na czele szli młodzi ludzie w białych koszulkach. Nieśli transparent z napisem: „Marsz dla życia”, duże zdjęcie nienarodzonego dziecka i zapaloną latarnię.

Tradycyjnie podczas przemarszu panowało całkowite milczenie i nie skandowano żadnych haseł. „To milczenie symbolizuje krzyk nienarodzonego dziecka, które ma prawo do życia” – tłumaczyła zasady marszu jedna z jego organizatorek, Ewa Grześkowiak.

Przed stojącym na Placu Katedralnym pomnikiem Jana Pawła II odmówiono modlitwę za nienarodzone dzieci zagrożone aborcją.

Organizatorami Marszu Życia – z których pierwszy odbył się w marcu – są studenci i absolwenci poznańskich uczelni, którym bliska jest idea obrony nienarodzonych. Zamierzają oni zorganizować dziewięć takich marszy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Każdy marsz wyrusza z innego kościoła.

Źródło: KAI
W dniach 13-14 czerwca w Warszawie odbędzie się konferencja pn. „Wiara i nauka w dobie sekularyzacji”, odwołująca się do najnowszych badań naukowych, dzięki którym więcej dowiemy się o istnieniu inteligentnego projektu, będącego alternatywnym – w stosunku do ewolucjonizmu darwinowskiego – wyjaśnieniem powstania świata. Bazujący na latach analiz i badań naukowcy pokażą nam, jak krucha jest teoria Darwina, akceptowana przez zwolenników materialistycznej i ateistycznej wizji poznania świata.
W sobotę 10 maja w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona problemowi, jaki nazwał i badał śp. Krzysztof Karoń. "Jak pokonać antykulturę?" - to pytanie, na które odpowiedzi szukałi prelegenci i uczestnicy dyskusji, widzący zagrożenia płynące na społeczeństwa państw rozwiniętych w XXI wieku.
Czekają nas jeszcze wyższe ceny energii i paliw. Na przedsiębiorców, kierowców, rolników już szykuje się nowe podatki i opłaty oraz restrykcje... Czy w Zielonym Ładzie jakkolwiek chodzi o ekologię, a także, czy po wyborach tutejsze władze przyspieszą jego wdrażanie – odpowiedzą eksperci – goście Klubu Stańczyka w Warszawie, już w najbliższy piątek 23 maja o godzinie 18:00.
Wszystkich Państwa serdecznie zapraszamy na wyjątkowy odcinek programu Prawy Prosty Plus, prowadzonego przez red. Łukasza Karpiela (PCh24.pl). Tym razem realizujemy go z udziałem publiczności i z możliwością zadania pytań naszym prelegentom. Spotkanie to odbędzie się już w najbliższą środę 21 maja w sali konferencyjnej Hotelu „Miodosytnia” w Krakowie.
Na pierwszej audiencji dla członków Kolegium Kardynalskiego Ojciec Święty wyjaśnił motywy, jakie stały za wyborem imienia Leona XIV. Wybrany 8 maja na papieża i biskupa Rzymu Leon XIV, podczas spotkania z kardynałami, przypomniał też, że „wszyscy papieże są jedynie pokornymi sługami Boga i braci”.