Poznań: obrońcy życia przeszli ulicami miasta po raz drugi

2009-04-06 00:00:00

Około dwustu osób przeszło w niedzielę w południe w milczeniu przez centrum Poznania w Marszu dla Życia, jaki po raz drugi zorganizowała w stolicy Wielkopolski młodzież akademicka w obronie życia dzieci nienarodzonych.

Uczestnicy marszu, wśród których byli dorośli i dzieci, wyruszyli z kościoła Ojców Dominikanów w radosnym pochodzie na plac Adama Mickiewicza. Na znak Niedzieli Palmowej, upamiętniającej triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy, manifestację prowadził mężczyzna przebrany za Jezusa kroczący obok osła. Niesiono transparent z napisem „Kochajmy dzieci”.

Pod pomnikiem Wieszcza odbyła się krótka zabawa ze śpiewaniem piosenek i wypuszczeniem w górę białych baloników. Dzieci i dorosłych częstowano cukierkami.

Następnie uformowano pochód, który przeszedł w całkowitym milczeniu ulicą Święty Marcin pod gotycki kościół św. Marcina. Czoło pochodu tworzyli młodzi ludzie w białych koszulkach, niosący transparent z napisem „Marsz dla życia”, duże zdjęcie nienarodzonego dziecka i lampę naftową.

Podczas przemarszu panowało całkowite milczenie i nie skandowano żadnych haseł. - To milczenie ma wyrażać niemy krzyk nienarodzonych dzieci, biel ich niewinność, a światło – nadzieję na życie – tłumaczył jeden z organizatorów demonstracji, Jakub Dobkiewicz.

Przy kościele św. Marcina uczestników marszu pobłogosławił miejscowy proboszcz, ks. prałat Czesław Grzelak. Kapłan odmówił południową modlitwę Anioł Pański i podziękował osobom, które „podejmują wszelkie zamiary służące obronie i budowaniu życia”.

Zgromadzeni przed świątynią zawierzyli Matce Bożej „niezliczone rzesze dzieci, którym nie pozwala się przyjść na świat, ubogich, którzy zmagają się z trudnościami życia, mężczyzn i kobiet – ofiary nieludzkiej przemocy, starców i chorych zabitych przez obojętność albo fałszywą litość”.

Organizatorami Marszu dla Życia – pierwszy odbył się w pierwszą niedzielę marca – są studenci i absolwenci poznańskich uczelni, którym bliska jest idea obrony nienarodzonych dzieci. Chcą oni, aby podobne marsze odbywały się raz w miesiącu przez dziewięć kolejnych miesięcy. Następny ma przejść 3 maja z kościoła św. Stanisława Kostki do kościoła św. Jana Bosko.

Źródło: KAI
Dlaczego we współczesnym świecie próbuje się pokazać wspólność celów ruchu syjonistycznego z chrześcijaństwem? Dlaczego „chrześcijański syjonizm” ma tak duży wpływ na decyzje polityczne o wymiarze globalnym, angażujące w politykę Izraela wiele państw świata, w tym Stany Zjednoczone? Czy „chrześcijański syjonizm”, mocny raczej w środowiskach ewangelickich, ma swoich zwolenników także w Polsce? Odpowiedzi na te pytania szukać można w nowym kwartalniku, który Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi przygotowało dla czytelników szukających rzetelnych informacji, które trudno znaleźć w innych mass mediach.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...