Poznań: sąd przyznał parafii 75 mln złotych odszkodowania za utracone w PRL mienie

2011-01-13 00:00:00

Sąd Okręgowy w Poznaniu przyznał 75 milionów złotych odszkodowania od Skarbu Państwa dla poznańskiej parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za grunty przejęte w czasach PRL, powołując się na orzeczenie biegłego. Sąd nakazał też miastu zwrot działek niezabudowanych, należących kiedyś do parafii.

Wyrok poznańskiego Sądu uważany jest za precedensowy. Badając sprawę Sąd Okręgowy w Poznaniu powołał biegłego, który wyliczył wartość odebranych parafii działek na prawie sto milionów złotych. – To niezależny biegły powołany przez Sąd oszacował kwotę odszkodowania, a nie parafia, która dochodzi jedynie swoich praw – powiedział KAI ks. prałat Paweł Deskur, proboszcz parafii św. Jana Jerozolimskiego.

Reprezentujący parafię mecenas Tadeusz Kieliszewski powiedział dziennikarzom, że jest zadowolony z decyzji Sądu. – Zdaję sobie jednak sprawę, że miasto i przedstawiciel Skarbu Państwa zapewne złożą apelację w tej sprawie – dodaje mecenas Kieliszewski.

Rzecznik poznańskiej archidiecezji podkreśla, że wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu jest zadośćuczynieniem za krzywdy, które wspólnocie parafialnej wyrządzono poprzez bezprawne wywłaszczenia. – To jest odszkodowanie za tereny, które zostały parafii bezprawnie odebrane, a nie przyznanie czegoś, czym parafianie wcześniej nie dysponowali – mówi KAI rzecznik poznańskiej archidiecezji, ks. Maciej Szczepaniak.

W latach pięćdziesiątych poznańskiej parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami odebrano ponad 15 ha gruntów. Na części z nich utworzono sztuczne jezioro, wykorzystywane do uprawiania sportów wodnych, m.in. Mistrzostw Europy i Świata w kajakarstwie.

Wyrok nie jest prawomocny, a przedstawiciel miasta już zapowiedział apelację.

Źródło: KAI
Już w najbliższą sobotę 10 maja w Hotelu „Gromada Centrum” w Warszawie przy Placu Powstańców Warszawy 2 odbędzie się druga konferencja poświęcona niezwykle aktualnemu problemowi – narastającej fali antykultury, która zwalcza ład społeczny i otwarcie toczy wojnę przeciw cywilizacji życia. Konferencja pt. „Jak przełamać antykulturę? W drugą rocznicę śmierci śp. Krzysztofa Karonia” ma na celu konsolidację środowisk katolickich i patriotycznych do przeciwdziałania zagrożeniom niesionym przez lewackie rewolucje. Organizatorem warszawskiej konferencji jest Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, a partnerami są prawicowe organizacje i mass media.
Prognozy demograficzne dla Polski brzmią katastroficznie. Jesteśmy jednym z najszybciej wyludniających się narodów w Unii Europejskiej. W 2024 roku urodziło się tylko 252 tysiące młodych Polaków, podczas gdy zmarło 408 tysięcy osób. W najbliższy wtorek 29 kwietnia w Elblągu w Klubie „Polonia Christiana” Marcin Musiał poprowadzi wykład i dyskusję na temat „Jak ratować Polskę przed katastrofą demograficzną?”.
W Poniedziałek Wielkanocny o godzinie 7.35 zmarł Papież Franciszek. Ojciec Święty miał 88 lat i był 266. biskupem Rzymu. Jorge Mario Bergoglio SJ urodził się 17 grudnia 1936 roku w Buenos Aires, w stolicy Argentyny. Od 13 marca 2013 roku zasiadł na Stolicy Piotrowej, mając wówczas 76 lat. Wiadomość o śmierci Papieża Franciszka przekazał z kaplicy Domu Świętej Marty kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kard. Kevin Farrell.
Błogosławionych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, spokoju, zdrowia i radości życzą Zarząd i Członkowie Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi Wielkanoc A.D. 2025
W sobotę 12 kwietnia wielotysięczny pochód przeszedł ulicami Krakowa pod Wawel by uczcić tysiąclecie Korony Polskiej. Marsz zorganizowany został przez powstały w Krakowie Społeczny Komitet im. Bolesława Chrobrego, w którego skład weszło także Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Księdza Piotra Skargi. Organizując milenijne obchody chcemy nie tylko przypomnieć o doniosłych chwilach w dziejach naszej Ojczyzny, ale także wskazać młodemu pokoleniu, jak ważne są idee jednoczące naród wokół Korony i poczucia wspólnoty całego społeczeństwa.