Prawa człowieka dla małp?

2008-06-27 00:00:00
Prawa człowieka dla małp?

Hiszpańska komisja parlamentarna odpowiedzialna za sprawy środowiska zaakceptowała rezolucję, która pozwoli na przyznanie szympansom, orangutanom i gorylom praw przynależnych człowiekowi. Chodzi o prawo do życia, wolności oraz zakaz tortur – donosi portal LifeSiteNews.com.

Projekt rezolucji przygotowany przez komisję ds. środowiska cieszy się poparciem większości posłów i jest wielce prawdopodobne, że wkrótce zostanie przegłosowany w parlamencie, tym samym stając się prawem.

 To historyczny dzień w walce o prawa zwierząt i w obronie naszych ewolucyjnych towarzyszy, który niewątpliwie zapisze się w historii ludzkości stwierdził Pedro Pozas, szef Projektu Wielkie Małpy w wypowiedzi dla agencji Reuters. Nie wiemy, czy wielkie małpy są wykorzystywane do eksperymentów w Hiszpanii, ale na pewno nie ma prawa chroniącego je przed tym – dodał.

Jeśli rezolucja stworzona przez komisję stanie się obowiązującym prawem, wówczas nie będzie można np. wykorzystywać małp człekokształtnych tj. szympansów, goryli i orangutanów w eksperymentach. Nie będzie można także trzymać małp w zoo, ani ich filmować czy robić reklam z ich udziałem. Takie są założenia tzw. Projektu Przetrwania Zrównoważonego Rozwoju Wielkich Małp (WSSD GRASP), przyjętego przez ONZ, do przestrzegania którego zobowiąże się Hiszpania, jeśli parlament ostatecznie przyjmie projekt rezolucji komisji ds. środowiska.

Początek ruchu na rzecz przyznania praw małpom datuje się na rok 1993, kiedy to organy ONZ UNESCO i UNEP zorganizowały szczyt nt. Partnerstwa w sprawie Projektu Przetrwania Zrównoważonego Rozwoju Wielkich Małp. Jednym z intelektualistów stojących za tym ruchem był Peter Singer, bioetyk z uniwersytetu w Princeton (USA), który optował także za przyznaniem prawa lekarzom do zabijania dzieci nienarodzonych do 30. dnia od poczęcia.

Grupa filozofów i etyków zaczęła lobbować w ONZ na rzecz wydania specjalnej deklaracji w obronie tzw. wielkich małp, która rozszerzała pojęcie wspólnoty ludzkiej także na wszystkie wielkie małpy.

W rezolucji hiszpańskiej komisji parlamentarnej jest mowa m.in. o tym, że „Wspólnota równych jest moralną wspólnotą w obrębie której akceptuje się pewne podstawowe zasady moralne oraz prawa regulujące wzajemne stosunki we wspólnocie”.
Ubiegłoroczny sukces „Podsumowania Roku” skłania nas do kontynuowania tego ciekawego formatu dyskusyjnego. Już w środę 22 stycznia 2025 r. spotkają się z Państwem: Witold Gadowski, Arkadiusz Stelmach i Krystian Kratiuk. Program poprowadzi Łukasz Karpiel. Wstęp wolny – zapraszamy!
Gdy 35 lat temu upadał w Polsce komunizm wydawało nam się, że okres szykanowania Kościoła i wiernych skończył się raz na zawsze. Niestety, tak nam się tylko wydawało. Dzisiaj ponownie zadajemy sobie pytanie – jaka będzie nasza Ojczyzna? Odpowiedzi na tę kwestię będzie można poszukać już 18 stycznia, podczas spotkania Klubu „Polonia Christiana” z red. Krystianem Kratiukiem...
W piątek 17 stycznia o godzinie 18:00 w Hotelu Golden Tulip na krakowskim Kazimierzu (ul. Krakowska 28) odbędzie się wyjątkowe spotkanie autorskie z biskupem Athanasiusem Schneiderem. Wydarzenie będzie poświęcone jego najnowszej książce pt. „Credo. Kompendium wiary katolickiej” – niezwykłemu katechizmowi, który w prosty i przejrzysty sposób tłumaczy fundamenty wiary katolickiej.
Klub „Polonia Christiana” w Lublinie zaprasza na debatę pt. „Neomarksistowski eksperyment na narodzie. Wyzwania na 2025 rok”, która odbędzie się w sobotę 11 stycznia 2025 roku o godzinie 17:00. Gościem specjalnym klubowego spotkania będzie prof. Ryszard Zajączkowski, filozof związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim (KUL) i założyciel Stowarzyszenia Inicjatyw Naukowych.
W piątek 3 stycznia wieczorem, w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, odbędzie się inauguracja polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Na ten dzień swoje protesty zapowiedzieli rolnicy z całej Polski, sprzeciwiający się destrukcyjnej polityce UE w zakresie rolnictwa czy tzw. Zielonego Ładu. Wbrew oczekiwaniom rolników do Warszawy nie przybędzie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, firmująca pogłębiający się w Europie chaos ekonomiczny i społeczny.