Prawa człowieka dla małp?

2008-06-27 00:00:00
Prawa człowieka dla małp?

Hiszpańska komisja parlamentarna odpowiedzialna za sprawy środowiska zaakceptowała rezolucję, która pozwoli na przyznanie szympansom, orangutanom i gorylom praw przynależnych człowiekowi. Chodzi o prawo do życia, wolności oraz zakaz tortur – donosi portal LifeSiteNews.com.

Projekt rezolucji przygotowany przez komisję ds. środowiska cieszy się poparciem większości posłów i jest wielce prawdopodobne, że wkrótce zostanie przegłosowany w parlamencie, tym samym stając się prawem.

 To historyczny dzień w walce o prawa zwierząt i w obronie naszych ewolucyjnych towarzyszy, który niewątpliwie zapisze się w historii ludzkości stwierdził Pedro Pozas, szef Projektu Wielkie Małpy w wypowiedzi dla agencji Reuters. Nie wiemy, czy wielkie małpy są wykorzystywane do eksperymentów w Hiszpanii, ale na pewno nie ma prawa chroniącego je przed tym – dodał.

Jeśli rezolucja stworzona przez komisję stanie się obowiązującym prawem, wówczas nie będzie można np. wykorzystywać małp człekokształtnych tj. szympansów, goryli i orangutanów w eksperymentach. Nie będzie można także trzymać małp w zoo, ani ich filmować czy robić reklam z ich udziałem. Takie są założenia tzw. Projektu Przetrwania Zrównoważonego Rozwoju Wielkich Małp (WSSD GRASP), przyjętego przez ONZ, do przestrzegania którego zobowiąże się Hiszpania, jeśli parlament ostatecznie przyjmie projekt rezolucji komisji ds. środowiska.

Początek ruchu na rzecz przyznania praw małpom datuje się na rok 1993, kiedy to organy ONZ UNESCO i UNEP zorganizowały szczyt nt. Partnerstwa w sprawie Projektu Przetrwania Zrównoważonego Rozwoju Wielkich Małp. Jednym z intelektualistów stojących za tym ruchem był Peter Singer, bioetyk z uniwersytetu w Princeton (USA), który optował także za przyznaniem prawa lekarzom do zabijania dzieci nienarodzonych do 30. dnia od poczęcia.

Grupa filozofów i etyków zaczęła lobbować w ONZ na rzecz wydania specjalnej deklaracji w obronie tzw. wielkich małp, która rozszerzała pojęcie wspólnoty ludzkiej także na wszystkie wielkie małpy.

W rezolucji hiszpańskiej komisji parlamentarnej jest mowa m.in. o tym, że „Wspólnota równych jest moralną wspólnotą w obrębie której akceptuje się pewne podstawowe zasady moralne oraz prawa regulujące wzajemne stosunki we wspólnocie”.
Przyjaciele „Przymierza z Maryją” to wspólnota istniejąca przy Stowarzyszeniu Ks. Piotra Skargi od ponad trzech lat. Gromadzi ona najbardziej oddanych Czytelników pisma, którzy w sposób szczególny postanowili pomagać w rozwoju naszego dwumiesięcznika. Ciebie też, Drogi Czytelniku, zapraszamy do tego grona – do rodziny Przyjaciół „Przymierza z Maryją”!
W pierwszy piątek miesiąca lipca, o godzinie 15.00 w Bazylice Bożego Ciała w Krakowie odbędzie się comiesięczna wspólna Modlitwa Różańcowa w intencji Apostołów Fatimy i Przyjaciół „Przymierza z Maryją”.
„Korzenie ruchu obrońców życia w Polsce” - pod takim tytułem w rzeszowskim Klubie „Polonia Christiana” prelekcję wygłosi dr Paweł Momro - jeden z autorów monografii poświęconej działalności społecznej na rzecz prawa do życia w Polsce. Tym razem spotykamy się w sobotnie przedpołudnie w kawiarni Niebo w Mieście. Zapraszamy!
W sobotę 28 czerwca obchodzimy uroczystość Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. To doskonały moment, aby zwrócić się do Matki Bożej z wiarą w to, że na końcu Jej Niepokalane Serce zatriumfuje! Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy świat ponownie balansuje na krawędzi globalnego konfliktu...
Apostolat Fatimy jest wspólnotą gromadzącą od 22 lat najbardziej oddanych Przyjaciół i Sympatyków Stowarzyszenia Ks. Piotra Skargi. To m.in. dzięki nim Stowarzyszenie może prowadzić misję budzenia sumień Polaków i szerzenia Orędzia Matki Bożej Fatimskiej. Warto dołączyć do niej zwłaszcza dziś, w uroczystość Bożego Ciała i tym samym dać kolejne świadectwo przywiązania do katolickich wartości.